Csökkent a könyvkiadók száma

Az elmúlt öt évben folyamatosan csökkent a magyarországi könyvkiadók száma és nettó árbevételük, a trend tavaly sem fordult meg a 2016-os pénzügyi beszámolók szerint – közölte az Opten céginformációs szolgáltató. 

A közlemény szerint 2012-ben ezerhétszáznegyvenhat vállalkozás foglalkozott fő tevékenységként könyvkiadással, ezzel szemben tavaly már csak ezerötszáz tíz. Míg 2012-ben a könyvkiadók árbevétele ötvenhétmilliárd forint volt, 2016-ban alig haladta meg a negyvennégymilliárd forintot. Az egymilliárd forint feletti árbevételt 2012-ben tíz kiadó érte el, 2016-ban már csak 7 hét vállalkozás volt – írta az MTI.
A középső árbevétel kategóriába tartozó, százmillió és egymilliárd forint közötti árbevételt elérő cégek száma vizsgált időszakban kilencvenkettőről nyolcvanháromra csökkent, az elszámolási eljárás alá került cégek aránya pedig harminchat ezrelékről kilenc ezrelékre mérséklődött – tette hozzá az Opten. 
A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének statisztikái szerint 2013 és 2015 között a kiadott könyvcímek száma és a példányszám is, ha csak kis mértékben is, de növekedett – olvasható a közleményben. 
A magyar könyvkiadók gazdasági helyzetét meghatározza, hogy az ellátási láncban lévő többi szereplőhöz képest mekkora részt tudnak kihasítani az árból. Jelenleg ugyanis, egy könyv fogyasztói árának ötven, hatvan százaléka a könyvterjesztőknél marad, a fennmaradó részen osztozik a szerző, a kiadó és a nyomda. 
Az építőiparhoz hasonlóan itt is megjelentek a lánctartozások is, hiszen, ha a kiadó nem jut a pénzéhez, nem tudja kifizetni a szerzőt és a nyomdát. Gyakori eset, hogy a kereskedők arra kényszerülnek, hogy jelentősen leértékelve adják el kiadványokat, ami gyengíti a kiadók piaci pozícióit, bár a kiadók is alkalmazzák ezt a módszert, hogy megszabaduljanak készleteiktől – közölte az Opten.