Egy állam nélküli államférfi portréja

Oknyomozó portrékötet jelent meg korunk huszonharmadik leggazdagabb, pénzének és ambíciójának köszönhetően az egyik legbefolyásosabb, és sokak szerint a glóbusz legveszélyesebb emberéről, Soros Györgyről. A magyar származású spekuláns és üzletember, aki mérhetetlen vagyonával országokat, pénznemeket, társadalmi rétegeket emel fel és lök a mélységbe, és akinek az illiberális politikusok az most tapasztalt európai migrációs válság jelentős részének megszervezését tulajdonítják, Andreas von Rétyi író munkája révén lesz látható. Látható úgy, ahogy eddig még tán soha, a kezdetektől, a nyolcvanas, kilencvenes évek felívelést jelentő dekádjain át a jelenlegi válságos helyzetig.

Soros Györgyről könyvet írni nemcsak kétségkívül jó üzleti befektetés, hanem fontos küldetés is, hiszen amennyiben oknyomozó portrékötetről van szó, úgy már régóta váratott magára a rekordvagyonnal, nemzetközi befolyással és páratlan hatalommal bíró üzletemberről készült dokumentumregény. Az 1963-as születésű von Rétyi, aki maga is magyar származású, olyan írók soraiból való, akiket – talán érthető módon – nem ölelt keblére a jelenlegi többségi német média- illetve írótársadalom, s akik ekképpen egy olyan speciális könyvkiadónál „húzták meg magukat”, ahol a nem kívánatos íróknak van közössége. 
És itt e ponton már jócskán összefügg minden a világpolitikával, Andreas von Rétyi leleplező könyve egy sokat tárgyalt személyiség titkairól, vélt/valós szándékairól lebbenti fel a fátylat. A kötet alcíme is sokatmondó: A multimilliárdos globális hálózata és az általunk ismert világ vége. Kissé fenyegető, de ha elolvassuk a kötetet, rájövünk, hogy itt alapvetően a Soros-féle működtetés világának van (avagy lesz) vége a politikai, gazdaság-politikai prognoszták szerint, utalva ezzel Donald Trump inkább konzervatív, mint liberális hatalomgyakorlásának térnyerésére. És hát igen sokatmondó valóban a Sorosról készült portréban az olyan jelző, mint az „állam nélküli államférfi”. Soros György élete valójában üzleti spekulációi által szerzett gigantikus vagyona és nemzetközi, politikai (hogy ne mondjuk globálisat!) dominanciája és akaratérvényesítése határokon áttörve szolgál önös érdekeket, győzi meg az olvasókat a könyv. 
A szerző időrendbe szedve vezeti végig az olvasót Soros karrierjén, hogy mára a nyolcadik X-be jócskán belelépett multimilliárdos miként igázott le vagyona és befolyása, balliberális kapcsolatai révén országokat, vagy akár egész földrészeket. A szerző neki tulajdonítja azokat az NGO-kat, azaz nem kormányzati, civil, illetve egyes értelmezések szerint igenis álcivil szervezeteket, melyek rendszerszerűen, szervezetten és sokszor törvényeket, nemzetközi szerződéseket áthágva végzik az illegális bevándorlók millióinak Európába való betelepítését. Az is kirajzolódik von Rétyi könyvében, hogy Soros György mi módon hat az öt kontinensnyi politikai rendszerekre, hogyan alakítja át egy-egy ország gazdasági, politikai struktúráját, illetve a szerző elemzi a folyamatokat és felhívja a Soros munkásságában rejlő óriási veszélyekre a figyelmet.