Luther Márton az óriás

Peter Neuner német katolikus teológus könyvet írt a reformációt elindító Luther Mártonról, az egyházszakadás okairól és a reformáció öt évszázados történetéről. A németül idén januárban kiadott kötet magyarul a Magyar Kurír gondozásában jelent meg.        

Lukács László piarista szerzetes, a Vigilia folyóirat főszerkesztője úgy vélekedett, hogy Peter Neuner monografikus igényességgel ad áttekintést a reformáció történetéről, a katolikusok és protestánsok között mind a mai napig megtárgyalásra váró vitás kérdésekről. A szerző tárgyilagosan, egyik felet sem megítélve követi végig, hogy milyen állomásokon keresztül vezetett az út az egyházszakadásig, egymás kölcsönös kiátkozásáig.
Peter Neuner a könyv első részében évszázadokra bontva követi Luther Márton időről időre változó megítélését, egészen a 20. századig, amikor a II. vatikáni zsinat után létrejöttek a kiegyezésre törekvő, közös dialógusbizottságok.
A könyv második, teoretikus része azokkal az alapkérdésekkel foglalkozik, amelyek a hitviták korában merültek fel, és amelyekről most, a közeledés idején is sok szó esik. Példaként említette az egyházról szóló eltérő felfogást, a papság, ezen belül az apostoli folytonosság kérdését, a szentek tiszteletét, a szentségeket és a pápai primátust.
Fabiny Tamás evangélikus püspök szerint az evangélikus egyházban óriásként tisztelt és sokszor úgy is ábrázolt Luthert a szerző „szemmagasságból” mutatja be. Elmondta: a könyvben nagy hangsúlyt kap a kereszt teológiája, amely Luther egyik központi gondolata. Eszerint Isten nem dicsőségben, pompában nyilatkoztatja ki magát, hanem mindig a kereszten. A későbbi korok egyházainak újra és újra tükörbe kell nézniük, hogy a dicsőség egyházát akarják-e megtestesíteni vagy vállalják a kereszt teológiáját, a szenvedést, a közösséget a perifériára szorítottakkal, sőt a perifériára szorulást. 
A fordító, Görföl Tibor szerint a Müncheni Egyetem professzor emeritusának könyve nem keresi mindenáron a konszenzust, „arra bátorít, hogy merjünk vitatkozni egymással”. Kiemelte, hogy a könyv megbízható ismeretanyagot tartalmaz, hiteles portrét rajzol a reformátorról, emellett az ökumenikus folyamatról is megbízható, átfogó és tényszerű ismeretanyagot tár az olvasó elé. 
A szerzőnek - tanár lévén - fontos volt, hogy világos, érthető módon közöljön megbízható információkat, ugyanakkor nemcsak kézikönyvet írt, hanem számos továbbgondolásra, vitára hívó megállapítást is tartalmaz a kötet.