George Smiley újra kémkedik

John le Carré, a kémregény műfajának kiválósága huszonöt év szünet támasztotta fel számos könyvének hősét, George Smiley kém fiktív alakját. A BBC News beszámolója szerint A kém, aki bejött a hidegről vagy a Suszter, szabó, baka, kém című sikerkönyvek főhőse, George Smiley szeptemberben tér vissza.

A Legacy of Spies Smiley kollégájának, a már nyugdíjba vonult Peter Guillamnek a történetét meséli el, akit nem enged szabadulni hidegháborús múltja s kénytelen visszatérni. A Viking Books kiadó szerint a nyolcvanöt éves le Carré új regénye éppoly „ötletes és izgalmas”, mint a korábbi Smiley-regények voltak. 
Smiley figurája –, akit az oxfordi Lincoln College egykori rektoráról mintázott – John Le Carré első regényében, az Ébresztő a halottnak című 1961-ben megjelent kémtörténetben született meg. A Smiley-regények közül többet megfilmesítettek és televíziós feldolgozás is készült belőlük. A kémet korábban Alec Guinness is alakította két televíziós darabban, legutóbb pedig Gary Oldman játszotta el a 2011-ben bemutatott Suszter, szabó, baka, kém című filmben.
Le Carré David John Moore Cornwell néven a délnyugat-angliai Poole-ban látta meg a napvilágot. 1948–1949-ben a berni egyetemen tanult idegen nyelveket, majd 1950-ben csatlakozott a brit hadsereg hírszerző testületéhez, ahonnan Ausztriába rendelték ki. Ott zömmel olyan embereket hallgatott ki, akik átjutottak a Vasfüggönyön. 1952-ben visszatért Angliába, az oxfordi Lincoln College-ban kezdett el tanulni, mellette pedig az MI5-nak kémkedett szélsőbaloldali csoportokba beépülve, lehetséges szovjet ügynökök után kutatva. 1954-ben az apja tönkrement, ezért abbahagyta a főiskolát, és ügynöki munkája mellett tanításba kezdett (német és francia nyelvet); ez időben több főiskolán is alkalmazták.
1958-ban tiszti rangot kapott az MI5-nál. Ügynököket irányított, kihallgatásokat szervezett, telefonvonalakat hallgatott le és betöréseket hajtott végre. Később áthelyezték az MI6-hez – a külföldi hírszerzéshez – és másodtitkárként beépülve dolgozott a bonni brit követségen. Innen később politikai konzulként Hamburga került. A legutolsó ügye Kim Philby árulása volt, aki a KGB-nek fedte fel több brit ügynök kilétét is. 1974-ben ezt örökítette meg az Árulás című regényében (a Karla-trilógia első részében).  A hatvanas évek elején álnéven kezdett el írni, munkája természetéből fakadóan. Graham Greene, A kém, aki bejött a hidegről című művét a legjobb kémtörténetnek tartotta, amelyet valaha is olvasott.