Muzsikál a Tisza

Bartók Béla Gyermekeknek zongorára, valamint Írások a népzenéről és a népzenekutatásról című kötetével gyarapodott a Bartók-sorozat az Editio Musica Budapest Zeneműkiadó gondozásában.

A Bartók-művek negyvennyolc kötetesre tervezett kritikai kottaösszkiadása keretében – melynek elindulását 2015. szeptember 26-án, a zeneszerző halálának hetvenedik évfordulóján jelentették be – elsőként a Gyermekeknek című zongoradarab-sorozat jelent meg, Vikárius László és Lampert Vera közreadásában. A háromnyelvű – angol, magyar, német – négyszáz oldalas, exkluzív kivitelű kiadás különlegessége, hogy a Gyermekeknek-sorozatot két változatban közli, így a darabok 1908-1910 között komponált eredeti és 1943-ban, Amerikában készült átdolgozott verzióját az olvasó egymás mellett tanulmányozhatja.
Bartók írásainak nyolc kötetesre tervezett kritikai összkiadása 1989-ben indult el, 1999-ig három kötete látott napvilágot. A most megjelent negyedik kötet Bartók népzenéről és a népzenekutatásról írt ismeretterjesztő munkáit tartalmazza. A Lampert Vera által közreadott több mint ötszáz oldalas kötet is számos meglepetést tartogat, hiszen az ötven írás csaknem fele nyomtatásban mindeddig vagy egyáltalán nem, vagy csak idegen nyelven volt hozzáférhető – olvasható a Zenetudományi Intézet honlapján.
Mindkét sorozatot az intézeten belül működő Bartók Archívum munkatársai szerkesztik, a kiadványok megjelenését a Nemzeti Kulturális Alap és az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok támogatta.
Családi legenda; unokatestvérem nagymamája mesélte, hogy gyermekkorában – még Nagyszőllősön – jól ismerte a zseniális zeneszerzőt. „Egy alkalommal a Tisza partján ültünk – mondta Vilma néni – Béla pedig egészen közel hajolt a csobog a vízhez. Megkérdeztem tőle mit csinál és ő így válaszolt csendesen: – Hallgatom, ahogy muzsikál...”
Talán még az is lehet, hogy ez a kedves Tisza hangjai is szerepet játszhattak valamelyik csodaszép mű megkomponálásában.