Radnóti hatszáztizennégy kézjegye

Bíró-Balogh Tamás író, irodalomtörténész a Könyvvel üzenek néked, Radnóti Miklós dedikációi című kötetéért vehette át az idei Erdődy Edit-díjat. A szerző a költő dedikációit és azok történetét gyűjtötte és rendezte kötetbe.

Az Erdődy Edit-díjat olyan kortárs irodalmi, színházi vagy irodalomtudományi teljesítmény elismeréseként ítélik oda, amely a humor, az irónia, a szatíra, illetve a bevett evidenciákra való elfogulatlan rákérdezés eszközével a társadalmi megértés, a szolidaritás és humánum értékeit segíti érvényesülni.
A díj Erdődy Edit irodalomtörténész személyiségére és munkásságára emlékeztető egyedi tárgy, amelyet Szabics Ágnes képzőművész – a névadó lánya – készít, és amelyhez kísérő oklevél is tartozik.
A most Erdődy Edit-díjat kapott Bíró-Balogh Tamás filológiai jellegű publikációja tizenöt év gyűjtőmunkájának az eredménye és Radnóti Miklós hatszáztizennégy ismert kézjegyéből áll. A szerző által összegyűjtött dedikációk „beszédes együttest” alkotnak. Történeti, szociológiai elemzésük megmutatja, hogy az író számára kik voltak azok az alkotók és más, nem szakmabeli személyek, akik valamilyen szempontból kitüntetett fontossággal bírtak. Kirajzolódik belőlük az író szűkebb értelemben vett kapcsolathálózata is, amely megmutatja a számára releváns kapcsolatok körét, belső arányait, történeti-és irodalomszociológiai jellemzőit.   
A szétszóródott dedikációkat összegyűjtő szerző a Ferencz Győző által írt Radnóti-önéletrajz adatait használta, de ki is egészítette azokat és csaknem 100 oldalas megjegyzésekkel ellátott életrajzi adatot fűzött a dedikációkhoz. A kötet kevés szerzői szöveget tartalmaz, de annál több benne a filológiai hozzátétel.