Beszélj a szeretet öt nyelvén!

Rendkívüli sebességgel közeledik a karácsony, s az idő fogytával fordított arányban szaporodnak a karácsony lényegét, célját, értelmét, tartalmát, okát magyarázó szövegek, értelmezések. A legnépszerűbb ilyen (amúgy rém közhelyes) magyarázat az, hogy „a karácsony a szeretet ünnepe”. Némi erőltetéssel erre tupírozhatjuk rá Gary Chapman amúgy kiváló könyvét, Az 5 szeretetnyelv című kötetet. Hajrá szeretet!

És persze bevallom, hogy Chapman most ajánlott munkájára csak én húztam rá a karácsony árnyékát (avagy fényét), de tény, hogy a több sikerkönyv szerzőjeként jegyzett amerikai pszichológus pontosan arról ír ezúttal, ami karácsonykor oly sok embernek fontos: a család szeretetéről. Egészen pontosan a család két alappillérének számító férj és feleség közötti szeretet állapotának megtartásának, megjavításának.
A család- és párterapeuta író nem cicomázza, kozmetikázza a helyzetet, tudja jól, hogy sajnos a ma kötött házasságok jelentős része megromlik s válással, traumával végződik. Ez világjelenség, világtrend. Az 5 szeretetnyelv egy rendkívül egyszerű és hatásos módszerfolyamat leírása, melyben a szerző a következő szeretetnyelv elemekre építve szánja a házastársi kapcsolatokat megőrizni: elismerő szavak, minőségi idő, ajándékozás, szívességek, testi érintés. Az olvasó persze most joggal teheti fel a kérdést, hogy valóban ilyen egyszerű lenne egy zátonyra futott házassági kapcsolat megmentése? És Chapman-nel együtt a válaszunk természetesen az, hogy igen! A kötet sorra veszi a fenti listában szereplő címszavakhoz tartozó regeneráló, rekreációs folyamatokat. Sorra elemzi ezeknek a szeretetnyelveknek a felépítését, előkészítését, végrehajtását, hatásukat, eredményeiket.
De mielőtt valami túlzott tudományoskodástól tartanánk, olvassuk el újra, hogy mit is ajánlj a szerző! Nem többet, mint amit egy szerelmi házassági kapcsolat legelején a levegővétellel együtt a lehető legtermészetesebbnek tartunk. A híres Murphy-törvényben olvashatjuk: „A házasság megoldás olyan problémákra, melyek a házassággal alakultak ki”, ezért ammondó vagyok, hogy intelligensnek kell lennünk, mivel a család alapját jelentő házasság kikerülhetetlen ugyanakkor az élet éltető forrása. Chapman hétköznapi, közérthető apró figyelmességekre, kedves trükkökre, érzelmeket és megértést igénylő, illetve generáló módszerekre vezeti rá válsággal küzdő pácienseit, olvasóit. A kötet finom utalás is lehet velünk együtt szenvedő társunk számára. Tanuljunk tehát öt új nyelvet Chapman-nel együtt és még a karácsony is szebb lehet!