Krisztussal a nácizmus ellen

Korányi András, Orosz Gábor Viktor és Reuss András szerkesztette a hiánypótló A norvég egyházi harc – Küzdelem az ideológiával 1940 – 1945 című kötetet. Az Eszme-sorozatban megjelent kiadványban egy, talán nem túlzással mondható, igen kevéssé ismert történelmi korszak és hely históriáját mesélik el a kötet összeállítói: a zsebkönyv formátumú könyvben Norvégia fasizmus elleni harcainak főként egyházi vonatkozásait tárják az olvasók elé.

A Luther Kiadó gondozásában megjelent A norvég egyházi harc című könyvben azokról a megpróbáltatásokról olvashatunk, melyet a norvégok és norvég evangélikus egyház elszenvedni volt kénytelen az alcímben jelölt időszakban. Ez volt az a kemény és mégis valahol hitet is erősítő háború előtti és háborús periódus, amikor a skandináv ország megtapasztalhatta, milyen, amikor totális diktatúra van. A kötet legalább két szempontból mégis lélekemelő. Egyrészt aprólékosan, minden adatra, tényre, fejleményre kitérve írja le, hogy az amúgy államvallásként gyakorolt evangélikus hit, miként erősödött meg és vált a nácik elleni nemzeti harc magjává és forrásává. Másrészt arról is tanúskodik, hogy a sok száz éven át gyakorlatilag antimilitarista Norvégia miként veszi fel a kilátástalannak tűnő harcot az akkori világ legnagyobb hadserege ellen.
A három szerkesztő különös gondot fordított, hogy mind a történelmi előzmények, mind pedig az aktuális összefüggések minél nagyobb távlataira rávilágítsanak, különös tekintettel a norvég keresztény egyházra, illetve annak vezetőjére, Eivind Berggrav oslói püspökre. Külön élmény a kötet első felében található norvég történelmi áttekintés.
A külső és belső náci hatalomátvétel elleni harcok fő vezetője, még ha humanista, keresztény eszközökről is volt szó, legfőképp az evangélikus egyház volt, igaz, később a polgári ellenállás tömbjéhez egyre szélesebb tömegek csatlakoztak. A különleges kiadványban egy hősies történet található, melyben a túlerővel, elnyomással, rettegéssel, börtönnel, kínzásokkal, kivégzésekkel fenyegető terror-rendszerrel szemben fellépő kereszténység tulajdonképpen a maga krisztusi eszközeivel, majd a felszabadításkor a szövetséges hatalmak révén győzni tudott. A szerkesztők egy helyen rámutatnak: Norvégia példája minden időkre szóló tanulság arra, hogy a Krisztusba vetett hit megmenthet egy országot, s megmenthet egy egyházat.