A Rajk-per titkos koronatanúja

Egy nemrég megjelent történelmi dokumentumregényben, Kati Maron A kém című könyvében az orwelli agymosás tortúrája esik meg a főhőssel: halálhírekor még Sztálin brutális börtönében is megsiratja a generalisszimuszt és megmarad igazi, hithű sztálinistának. A kínos történetben egy korszak, a Rajk-per és persze a sztálinista embergyilkos terror rendszeréről kaphatunk vérfagyasztó képet.

A Rajk-per titkos amerikai koronatanúja alcímet viselő kötet egy olyan epizódokkal van teli, melyre az ötvenes éveket kutató történészek azt mondanák: fehér folt, hiányzó láncszem. Noel Field, az amerikai származású, szovjet ügynök története hátborzongató és leleplező história. Kati Marton könyvéből sok egyéb mellett az is kiderül, hogy Field oly sok hűségben eltöltött sztálinista év után a koncepciós perek főszereplője lett azzal, hogy sorra buktatta le a Sztálin-ellenes személyeket, azokat, akik nem egyszer a legfelső vezetésben foglaltak helyet. Magyarországon ilyen koncepciós ügy volt a Rajk László per, az első ilyet természetesen Rákosi Mátyás pártfőtitkár Moszkvának tett szolgai gesztusként vitte véghez. Noel Field sztoriját a szerző, Kati Marton az 1956-ban vele együtt emigrált családja idősebb tagjai őrizték, ismerték. A történet egy Fielddel készült interjúból eredeztethető, melyet Kati Marton szülei készítettek, amikor a hithű sztálinista Budapesten élt, s mint az akkori New Hungarian Quarterly szerkesztőségének lektora dolgozott. Mint kiderült, Noel Field még akkor is a legkeményebb Sztálin-fan volt, amikor a szovjet népvezér parancsára a Föld legveszedelmesebb büntetőtáborának számító Gulágra űzték, igaz letöltve öt éves büntetését, nevelt lányával együtt épségben szabadult. És egy igazi rajongóhoz, egy vérbeli Orwell-i figurához hasonlóan, csak ezután a retorzió után végzi el a már említett piszkos munkát, amikor a keleti-blokk országainak koncepciós pereiben, mint egy jól képzett színész, sorra játssza el a vádlottak számára halálos kijelentéseket mondó koronatanú szerepét.
Kati Marton, a new york-i magyar, aki nemcsak regényeket, de újságot is ír, már évek óta közkedvelt szerző Magyarországon is, hat könyve, köztük a Raul Wallenbergről szóló dokumentumregény, nemcsak a tengerentúlon került a népszerűségi listák élére.