Aki Babitsot szereti, rossz ember nem lehet

Veretes antológiát jelent a sorozat részeként a Nap Kiadó vállalásában piacra dobott Babits Mihály Légy ellenállás című kötet. A kiadvány a címbeli Babits verssel indít, hogy aztán közel ötven cikk, esszé és publikáció idézze meg az „Előhegyi fecskefészek” lakójának alakját. Legendás kortársak és utókorban kimagasló alkotók vallanak Babits Mihályról.

A teljes címén In Memoriam – Babits Mihály Légy ellenállás című könyv számos sajátságos elemmel, feltöltöttséggel bír. Egyrészt az írásgyűjtemény egy úgynevezett „oktatási segédkönyv”, ami az ifjú irodalomkutatók, főiskolai, egyetemi hallgatók sokaságának szól. Számukra egy korszak nagyon átfogó keresztmetszete tárul fel a lapokon, melyekből a költő legaktívabb éveiben élt irodalmi nagyságok Babitscsal kapcsolatos levelei, írásai, cikkei révén látunk bele háború előtti korba. A könyv másrészt mélyreható elemzések egész sora, olyannyira, hogy az abban található szövegek önmagukban is megérdemelnének talán egy-egy kisebb-nagyobb kötetet, szélesebb körű értelmezést. Harmadrészt a Ferencz Győző által szerkesztett kiadvány a Babits-kutatás addigi (2008-as kiadás) eredményeit is felmutatja, összegzi. A korábban nem ismert irodalomtörténeti jelentőségű adatok, összefüggések, mi több fotógráfiák is fellelhetők a szépen kivitelezett kiadványban.
Pillantsunk bele az antológia szerzőinek listájába, ahol többek között olyanok Babitsról szóló írásai találhatók, mint Csányi László, Kosztolányi Dezső, Ignotus Hugó, Ady Endre, Hatvany Lajos, Szabó Lőrinc, Török Sophie, Kuncz Aladár, Kassák Lajos, Osvát Ernő, Illyés Gyula, József Attila vagy Karinthy Frigyes.
A kötet a kiadás évében természetesen kellő irodalomtörténeti felhajtást kapott, sőt némi kultúrtörténeti jelentőségű civakodás is felütötte a fejét, amikor az egyik jelentős orgánum irodalmi rovatában a Babits memoár kapcsán a kritikus odacitálta Esterházy Pétert is, aki persze jól megvédte magát. Az első két mondat Esterházy Pétertől kedves zárszó lehet most nekünk: „Aki Babitsot szereti, rossz ember nem lehet. Aki őt népszerűsíti, az jót tesz.” Megnyugodhatunk. Jót tettünk.