Mangává avanzsált sci-fi legenda

Unja a tudományos-fantasztikus regényeket? Elalszik a sci-fi filmeken? Akkor, íme, itt van a képregényváltozat! Akik pedig odavannak a Star Trek-szériáért, azoknak egyenesen kihagyhatatlan a Star Trek – A manga című adaptáció, mely a japán képregény műfaj adta kereteket használja ki a lassan hatvan éve létező filmes- és regényszéria újrafogalmazásához.

És lőn először Verne Gyula és az ő csodálatos regényei. Aztán H.G. Wells gyönyörű történetei, aztán Bram Stoker, Karel Capek, Kafka, Kassák és a többiek káprázatos művei. És aztán a huszadik században, a jazz, a rock and roll, a mozi, a szexuális forradalom és a pop-art, no meg a posztmodernnel felturbózott globalizáció mellé szépen odakerült a tudományos-fantasztikum, mint attribútum. Vagy mint lakmuszpapír, ami jól jelezte azt a huszadik századot, melyben kiteljesedve rendkívül népszerű lett. Persze levezethetjük a tudományos-fantasztikus irodalmat – kissé erőltetve – a Bibliából vagy akár Dante Isteni színjátékából is, de az egy másik történet.
Mostani ajánlónk a tudományos-fantasztikus műfaj egyik alágának remekművét, a hatvanas években indult és a mára kultusszá vált Star Trek sorozatot helyezi a figyelem középpontjába. Mint azt az internetes lexikonban olvashatjuk: „A Star Trek gyűjtőcím, amely hat, összesen hétszázhuszonhárom részes tudományos-fantasztikus (sci-fi), egymással nagyon szoros kronológiai és tartalmi függőségi viszonyban lévő filmsorozatot, egy rajzfilmsorozatot, tizenhárom egész estés mozifilmet és több száz regényt, videojátékot takar. E történetek közös eleme, hogy mind a Gene Roddenberry által a hatvanas években kitalált világban játszódnak.” Na, most mi még ehhez egy újabbat illesztenénk, mégpedig a képregény változatot, egészen pontosan a Star Trek – A manga című japán eredeti permutációt. A kötetben a filmekből ismert szereplők, illetve a híres-hírhedt űrhajó, az Enterprise jelenik meg a lapokon, ekként tehát pont fordítva működik most a dolog, mint szokott volt lenni, tudniillik, sok hollywoodi film készült korábbi képregényekből. Ennek a kiadványnak öt szerzője van, Chris Dowe, Joshua Ortega, Jim Alexander, Mike W. Barr és Rob Tokar egy-egy Star Trek témájú novellája látható. A rajzokat részben japán művészek: Makoto Nakatsuka, Jeong Mo Yang, Ej Su és Gregory Giovanni Johnson, valamint Michael Shelfer készítette. A Mellékhatások, a Bármi, csak egyedül, a Mindhalálig, az Oban, az Árvák és A lényeg: ne árts! című részek „cselekményei nem képezik a hivatalos idővonal részét. Ettől függetlenül ezek a nem-hivatalos történetek kitöltik a hézagokat a hivatalos idővonalban.”