A könyvnyomtatás jövője

A Petőfi Irodalmi Múzeumban mutatták be csütörtökön a Magyar Írószövetség és a Canon közös pályázatának nyertes köteteit. Az idén nyolcadik alkalommal megrendezett Digitális Könyvnyomtatási Pályázat zsűrije tíz alkotást díjazott, amelyek között regények, verseskötetek, esszék, valamint egy drámaantológia és egy mesekönyv is van.

Szalai István, a Canon kereskedelmi célú nyomtatás üzletág-igazgatója úgy fogalmazott: „A Canon azért indította el a digitális könyvnyomtatási pályázatot, hogy lehetőséget biztosítson feltörekvő tehetségeknek és rétegműfajokban alkotó szerzőknek a megjelenésre. A digitális nyomdagépek már ma is kulcsfontosságúak, de a jelenlegi trendek alapján szerepük a következő években még jelentősebb lesz.”
Hiába jelentenek komoly kihívást az e-könyvek, az olvasók nyomtatott könyvek iránti vonzalma úgy tűnik, hogy megmarad, ahogyan ezt a Pew Research 2016-os felmérése is alátámasztja. A kutatás szerint az Egyesült Államokban 2011 óta lényegében nem csökken a papír alapú könyvek olvasottsága. Ugyanakkor a nyomtatott könyvek piacán komoly változásoknak lehetünk tanúi. A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének statisztikái szerint a Magyarországon kiadott könyvek átlagos példányszáma folyamatosan csökken: míg a nyolcvanas évek végén egy műből átlagosan tizennégyezer példány került a boltokba, addig a kilencvenes évek derekán már alig hatezer példány, újabb tíz esztendő múlva pedig már csak szúk három és félezer példány készült. A jelenleg elérhető legfrissebb, 2014-es adatok szerint az itthon kiadott könyvek átlagos példányszáma ismét kevesebb, átlagosan ezerhétszáz példány. Ezzel párhuzamosan azonban a címek száma folyamatosan nő, azaz egyre több féle könyv, egyre kevesebb példányban jelenik meg. Ebből következik, hogy a digitális nyomtatás költséghatékony megoldást jelenthet, ha kisebb példányszámban több könyvet szeretnénk gondozni a kiadók, hiszen a hagyományos, ofszet nyomdatechnika alkalmazása jellemzően csak ezerötszáz példány fölött térül meg.
Mindez megmagyarázza a Canon érdeklődését és pályázati kiírásait, amelynek győzteseit csütörtökön hirdették ki. A legszebb könyv kiválasztásának zsűrijében Pesti Sándor, a Papír és Nyomdaipari Műszaki Egyesület ügyvezetője, Münnich Dénes, a Lupe Magazin főszerkesztője, és Kováts Botond, a Canon Hungária Marketingkommunikációs vezetője vett részt.
A tíz nyertes kötet kétszázötven-kétszázötven példányban jelent meg, a nyomtatás költségét a Canon állta, a papírt az Europapier biztosította, és a nyomtatási, illetve kötészeti munkát a Stanctechnik Kft. végezte. Amennyiben a könyvek iránt komoly érdeklődés támad, az igény szerinti utánnyomásról a kiadók maguk dönthetnek később.
A korábbiakhoz hasonlóan idén is átadták a legszebb könyvnek járó elismerés, melyet idén Gálla Edit Egy másik életben című verseskötetével nyert meg, melyet a Napkút kiadó gondoz. A nyertes további száz példányos utánnyomásban részesül.