Akik még életükben megtértek Istenhez

Tavaly jelent meg Büky Anna író, Megtérés című kötete. A könyvben – mely az alkotó ötödik kiadványa – huszonegy különböző ember hitre jutásról szóló vallomását tartalmazza. Különbözőségük, hogy eltérő társadalmi rétegekből, eltérő korosztályból valók, ugyanakkor egyezőségük, hogy mindannyian vallásos, mi több, Istenhez megtért emberek.

Vajon tudja-e mindenki, hogy mit jelent a megtérés a keresztény hitvilágban? Egyértelmű-e, hogy az egyik legismertebb, leghíresebb megtérés Pál apostolé volt? És megtérhetünk-e egyetlen pillanat alatt vagy a megtérés Istenhez egy egész élet munkáját igényli?
Sok kérdés, melyekre ebből a könyvből is válaszokat kaphatunk. A megtérés témaköre bizonyára számos keresztény gyülekezetben visszatérő téma, számos prédikáció született már, mely a megtérésről szólt. Büky Anna könyvéből a megtérés sokfélesége tanulható meg, még akkor is, ha azt veszi észre az olvasó, hogy bizony néhány történet ugyancsak hasonlít egymásra.  Az Istennek való találkozás sorsfordító időpontja, szakasza az emberi élet legmeghatározóbb, legfontosabb eseménye. Az író által megkérdezett alanyok mindegyike Krisztus-hívő emberként beszél az Istenhez való megtérése történetéről, jelentőségéről, mélységéről. Ugyancsak helyet kapnak azok a vonalak, melyek alapján a megkérdezettek a megtérés előtti életük elemzését tárják az író elé. Valahol pont ez az a rész, mely a leginkább érdekes, akár hívő, akár hitetlen az olvasó, hogy miként vált az adott ember élete, életpályája gyökeresen mássá, újjá, megújulttá. Kissé közhelyes, de ennél jobban nem tudom összegezni a kötetet: tanulságos. Tanulságos, mert hiteles, mert mélyen emberi, mert mélyen megindító, és mert nagyon-nagyon bizonyságtevő. Bizonyságtevő Jézus Krisztusról.