Irodalmi alkotások párbeszéde

A több évtizedes hagyományának megfelelően idén is folytatódik a TIT József Attila Szabadegyetemének izgalmas előadássorozata. A gazdag választékból egyebek mellett az Irodalmi alkotások párbeszéde című kurzusra érdemes figyelni. Tamás Ferenc, a Szilágyi Erzsébet Gimnázium magyartanára, irodalomtörténész, költő előadássorozata egymásnak felelő, egymást megvilágító műalkotásokat állít párhuzamba, így mutatja fel az irodalom és a társművészetek belső kapcsolatrendszerét, izgalmas problémafölvetéseit és válaszait.

Az idei kurzus vezérfonalát a bűnök és erények adják, széles panorámát kínálva a magyar és világirodalom sokféleségéből. Az irodalmi elemzéseket – a szokásos módon – képek és a témához kapcsolódó zenei részletek egészítik ki.
A téma körüljárása során az érdeklődők megismerkedhetnek a bűn- és erény-katalógusokkal, a bűn, bűntudat, bűnbánat, bűnbocsánat kérdéseivel, Pilinszky, Babits, Esterházy, József Attila vagy éppen Zrínyi bűnfogalmával. Természetesen megfelelő irodalmi alkotásokon keresztül ismerkedhetnek meg a kíváncsiak azzal, hogy miképpen jelenik meg a hét főbűn – a kevélység, a fösvénység, a bujaság, az irigység, a torkosság, a harag és a jóra való restség – az irodalmi alkotásokban. Az előadássorozatban természetesen olyan vétkek is megjelennek, amelyeket a történeti hagyomány nem sorol a bűnök közé, így szó lesz majd a hazugságról és a csalásról, illetve a hatalomvágyról.
Hogy kerek legyen a kép, az előadó beszél majd a négy sarkalatos erényről – okosság, igazságosság, lelki erősség, mértékletesség – és természetesen a bűnhődésről, a vezeklésről és a megtisztulásról.
Az előadások időpontja minden második szerda, 17:30 lesz, helyszíne pedig a Kossuth Klub, (Budapest, Múzeum utca 7.). A részvételi díj: 12 000 Ft / 15 előadás, a beiratkozni pedig 2016. szeptember 26-től október 7-ig lehet hétköznapokon a Kossuth Klubban 13-19 óra között.