A forradalom emlékezete

A súlyos téma, az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékezetének feldolgozása ellenére jó hangulatban kezdődött meg szerdán a 44. Tokaji Írótábor. A rendezvényről élő közvetítést tekinthetnek meg az érdeklődők az Írótábor honlapján.

A szervezők a tartalmas előadásokon és jó hangulatú beszélgetéseken, izgalmas kulturális programokon kívül arról is gondoskodtak, hogy az összejövetel szinte egyetlen pillanatában se merüljön feledésbe a forradalom ügye. Ennek megfelelően még a vizes palackokra is a rendezvény logója került.
A találkozót a Magyar Írószövetség elnöke, Szentmártoni János nyitotta meg, rámutatva, hogy az 1956-os szabadságharcról homályos és hiányos információi vannak „a mai kamasz nemzedéknek”. Az unokáiknak milyen tudást adunk így át? – tette fel a kérdést, hozzáfűzve, hogy 1848 történései már a tizenkilencedik század második felében eleven történelemként és sorstapasztalatként ivódtak bele a magyar nemzet idegrendszerébe, „nem mellékesen művészeti és főleg irodalmi alkotások által”.
Vajon elmondhatjuk-e ugyanezt 1956-ról a forradalom hatvanadik évfordulóján? – kérdezte az irodalmi közélet szereplőitől Szentmártoni. Hozzá tette, azért is súlyos a ma tollforgatóinak felelőssége, mert a forradalom talán legfontosabb szellemi útmutatói azok az írók voltak – Veres Péter, Déry Tibor, Illyés Gyula, Kassák Lajos, Szabó Lőrinc, Tamási Áron, Németh László, Füst Milán –, akik a demokrácia eszméi mellett való következetes kiállásukkal hatalmas tekintélyre tettek szert.