Hogyan lengjünk a lovon?

A lólengés magyar világklasszisai címmel könyvet jelentetett meg a Magyar Torna Szövetség. A Jocha Károly által írt kötet amellett, hogy bemutatja a legeredményesebb magyar szer olimpiai bajnokait, Magyar Zoltánt, Borkai Zsoltot és Berki Krisztiánt, kiemelten foglalkozik a lólengést világszinten forradalmasító mester, Vigh László élettörténetével is.

Magyar Zoltán, Montreal és Moszkva olimpiai aranyérmese, a Magyar Torna Szövetség elnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke a könyvbemutatón kiemelte: úgy érezte, hogy edzője, Vigh László olyan hatalmas egyéniség, aki mély nyomot hagyott a nemzetközi tornasportban, ezért megérdemelné, hogy egy méltó könyv jeleljen meg az életpályájáról. „Ez a riportkönyv egy olyan ember életútjáról szól, aki a nagy sikerek mellett kudarcokat is elszenvedett, ezért azt a vívódást is igyekszik bemutatni, amely őt eközben mindvégig előrehajtotta, és elvitte egészen a csúcsig” – jelentette ki a szövetségi elnök. Hozzátette: a kötetben tanítványai, edzőtársai, barátai és családtagjai vallanak Vigh Lászlóról, akinek a zsenialitása abban rejlett, hogy felismerte, a magyar tornászok akkor lehetnek sikeresek, ha kétszer-háromszor annyit edzenek, mint az oroszok.
„Sokszor voltam edzés közben az ájulás határán” – árulta el Magyar Zoltán, aki elismerte, hogy az általa olykor gyilkosnak vagy szadistának nevezett mestere nélkül sosem lett volna belőle olimpiai bajnok. A sportvezető szerint ez a könyv nemcsak a jót mondja el Vigh Lászlóról, így viszont a valóságot mutatja be a magyar torna elmúlt ötven évéről, ezért minden fiatal magyar edzőnek érdemes elolvasnia.
A hetvenötödik életévét július végén betöltő Vigh László a bemutatón azt mondta, 1965 óta igyekezett úgy dolgozni, hogy a torna alázatos szolgája legyen, s életében mindent a tornának köszönhetett.
A kötetben a magyar tornasport olyan nagy egyéniségei szólalnak meg, mint Borkai Zsolt, Szöul aranyérmese, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke; a Magyar Zoltánt felfedező Harmath József; Berki Krisztián, London olimpiai bajnoka; mestere Kovács István; vagy az Európa-bajnoki címet nyert Guczoghy György.