Miért nőiesek a mai férfiak?

Steve Biddulph ausztrál pszichológus új könyvet adott ki Férfilét – A modern kor csapdái címmel. A kötet egy már-már elcsépelt témát, a férfiúi azonosság változásait járja körbe. Biddulph könyve sok megoldást kínál a felvetett problémákra, kérdésekre, a szerző válaszai egy kisebb történelmi áttekintés után alapvetően a mában élő férfiakról árul el válaszokat.

Nem fordítva szokott lenni? Nem a nők identitászavarairól készülnek sorban a könyvek? Nem a nők keresik lépten-nyomon női valójukat, ősrégtől fogva eredeti szellemi formájukat az írók, kutatók, elemzők segítségével? Ja, hogy nem? Vagyis: nemcsak ők, de a férfiak is? Ez igazán meglepő. Steve Biddulph nemcsak arra érzett rá, hogy korunk férfiúi lelki-szellemi alkata torzulttá vált, hanem arra is, hogy mindez könnyed, humoros közegbe ágyazva javítható. Már csak azért is, mert a nő és a férfi közül a férfi a humor nagyobb értője. Biddulph érdekes módon – meglehetősen kedvezve a nőknek – nem teszi nyilvánvalóvá kiadványában, hogy a férfi nem csupán apatípus vagy a másik nem szexuális vágyainak tárgya, hanem ezeken túl ezer és egy dolog. Persze Biddulph nem Otto Weininger, nem akarja kirekeszteni egyik nemet sem semmi jóból. Friss kötete a korábbiak folytatása, azoké, melyekbe a család, a gyerekek, vagy külön a fiúk és külön a lányok illetve a tinédzserek problémáit taglalta. A szerző szerint a férfiak ma ugyanolyan sérülékenyek, rejtőzködők, túl-óvatosak, mint nőtársaik. Mi lehet a baj a mai férfiakkal? Miért félénkek? Miért nem vállalják eredeti, belső énjüket? Miért van oly sok gondjuk a párkereséssel? Miért nem alkalmasak a társas életre? Miért oly magányosak? Miért oly nőiesek?
Biddulp helyenként kemény szókimondással, helyenként pedig finom iróniával, humorral merül a férfilélek mélységeibe, felszínességeibe, hogy felhozza az ott rejtőző igazgyöngyöt. Azt a kincset, melyre a világ már oly régóta vár.