Egy érseki vitéz tettei

Az érsek vitéze címmel mutatták be a közelmúltban Esztergomban Borz Tamás történész könyvét, mely egy kevéssé ismert, de valóságos személy nézőpontjából rajzolja meg Esztergom 1543-as török ostromának történetét.

Pásztó András, a könyv lektora elmondta, a kétszáznyolcvan oldalas művet elolvasva egyidejűleg lehetünk jelen az Esztergomot védő Horváth Bertalan falujában, az ostromlott várban, valamint Pozsonyban, ahová Habsburg Ferdinánd király száműzte az érseket, illetve a Szulejmán szultán vezette, hatalmas sereggel érkező 1543. évi török hadjárat főbb állomásain.
A kötet szerzője történész végzettségéhez hűen hiteles képet ad az ostromról, a védők túlerővel szembeni helytállásáról. Ami biztosan tudható, hogy megtörtént, azon nem változatott, csupán a történet néhány szálát egészítette ki. Munkája hiánypótló, szépirodalmi mű, hiszen eddig Esztergom török kori ostromával nem foglalkozott – tette hozzá a lektor.
A kötet szerzője, Borz Tamás elmondta, a regényben ábrázolt, valóban létezett alakkal egy történeti munkában találkozott először. Könyvének megírásában az is segítette, hogy a valós csatajelenet jelenlegi munkahelyétől, a Dzsámi Múzeumtól néhány méterre zajlott.
„Horváth Bertalan érseki vitéz bár nem volt nagy hírű várkapitány, mégis véghezvitte, amit egy ember megtehetett az adott helyzetben. Bár 1543-ban Esztergom elesett, a magyarok a környéken maradtak. Ha ők akkor nem tartanak ki, ma mi nem lehetnénk itt” – fogalmazott Borz Tamás.
Szulejmán 1543-ban Esztergomon keresztül akart eljutni Bécsbe. Esztergom védői alig több, mint kétheti ostrom után kénytelenek voltak elfogadni a szultán szabad elvonulást engedő ajánlatát és átadták a várat. Bár Esztergom elesett, akkora veszteségeket okozott az ostromlóknak az európai, nemzetközi védősereg, hogy a törökök Esztergom után délre fordultak és így Bécs ismét megmenekült egy ostromtól.
A könyvet az esztergomi Laskai Osvát Antikvárium adta ki.