A kormány decentralizálni készül

Új nemzeti alaptantervre, a tanulói terhek csökkentésére, a pedagógus-továbbképzési rendszer átalakítására tett javaslatot Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkára a kormánynak – tudtuk meg Lázár János Miniszterelnökséget vezető minisztertől, nemrégen tartott sajtótájékoztatóján.

Palkovics azt kezdeményezte, hogy a köznevelési kerekasztal javaslatai alapján lehetőség szerint 2018-tól legyen új nemzeti alaptanterv, a tanulói terhek pedig már a következő tanévtől, vagyis 2016 szeptemberétől csökkenjenek.
Lázár János hangsúlyozta, hogy egy nemzeti minimumot kell meghatározni arról, hogy a diákoknak mit kell elengedhetetlenül tudniuk. A pedagógusok továbbképzésének átalakításánál Palkovics László azt javasolta, hogy a képzést az egyetemek biztosítsák, a költségeket pedig teljes egészében az állam viselje.
Az oktatásért felelős államtitkár azt is kérte, hogy a Kormány vizsgálja felül a vegyes, állami fenntartású és önkormányzati működtetésű intézményi modellt, mert az megbukott – mondta a Miniszterelnökség vezetője, jelezve, hogy jelenleg több mint ötszáz iskolát működtetnek önkormányzatok. „Tiszta és egyértelmű viszonyokat kell teremteni (…), tárgyalásos alapon” – jelentette ki, úgy foglalva állást, hogy egy rendszerre van szükség, amelyben az állam a fenntartó és a működtető.
Az egész napos iskoláról szólva a miniszter úgy fogalmazott, hogy arra nincs szüksége mindenkinek, de a nehézséggel küzdő gyermekeknek fontos. Egyértelművé tette ugyanakkor, hogy a tankönyvpiac liberalizálása szükségtelen. Lázár János megismételte azt is, hogy az intézményfenntartásban a kormány decentralizálni készül – így a járások és a központi intézményfenntartó között tankerületek lennének, és a feladatokat, valamint a felelősséget is újraosztanák –, az iskolaigazgatók hatáskörét pedig megerősíti.