A férfi, mint a rendszerhiba

Csábító macsó… bátor harcos… családóvó… odaadó apa… a női szívek elrablója… rendszerhiba… papucs… sebtiben összetákolt találmány – most akkor kicsoda is a férfi? Erre próbál meg válaszolni Szendi Gábor író és pszichológus A férfi hanyatlása és bukása című, most megjelent könyvében.

Szendi Gábor író és pszichológus, a paleolit táplálkozás magyarországi meghonosítója és elterjesztője. Alapvetően pedig igazi szabadgondolkodónak tartja magát. Mindezeken felül azt vallja, hogy modern világunk fényévekre távolodott el attól a létformától, amelyhez évmilliók során alkalmazkodtunk.
„Bár nagyvárosokban élünk és szuperintelligens kütyükkel vesszük körül magunkat, az agyunk még mindig egy vadászó-gyűjtögető törzs tagjáé. Ha teljesebb és boldogabb életre vágyunk, először meg kell értenünk, mire is lettünk kitalálva” – állítja az író. Legújabb könyvében a vadászó-gyűjtögető törzs vadászó tagjaira tér ki alaposabban, és azt a kérdést teszi fel, hogy: Kicsoda a férfi?
Egy bátor harcos, aki minden veszélytől megóvja családját? Egy csábító macsó, a női szívek elrablója? Egy példás és odaadó apa, aki munka után a gyerekeinek él? Egy nagy formátumú gondolkodó és zseniális tudós? Vagy éppen mindezeknek az ellenkezője: egy erőszakos, egy bárdolatlan, egy züllött, egy önző és egy hatalmaskodó valaki? Vagy esetleg, ami még ezeknél is rosszabb: egyszerűen csak egy papucs?
Az író a tőle megszokott szellemes stílusban, kíméletlen alapossággal mutatja be az erősebbiknek vélt nemet, amelyet a kötet olvasását követően talán célszerűbb lenne a gyengébbiknek neveznünk.
A férfi hanyatlása és bukása című könyv súlyos állításokat fogalmaz meg, kész válaszokat viszont nem ígér a felvetődött kérdésekre. Ugyanakkor együttgondolkodásra hív. Meglepő összefüggéseivel, meghökkentő eredményeivel és vadonatúj nézőpontjaival A nő felemelkedése és tündöklése méltó párja.