Egy évezred viharaiban…

Bemutatták a Székesfehérvár, Magyarország és a Nagy Háború című könyvet, amelyet Szakály Sándor, a Veritas Történetkutató Intézet főigazgatója, a Károli Gáspár Református Egyetem tanszékvezetője szerkesztett.

Az „...egy ezred év viharaiban meg nem rendült törhetetlen hűség” alcímet viselő kötettel kapcsolatban Vargha Tamás (Fidesz) országgyűlési képviselő, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára hangsúlyozta: „a vérben és vasban eltöltött ötvenkét hónap” emlékeit gyűjtötték össze a szerzők azért, hogy a következő nemzedékek számára is kutatható és megismerhető legyen a száz évvel ezelőtti nagy háború. Úgy vélte, a könyv emléket állít Székesfehérvár katonáinak, hőseinek.
Az államtitkár szerint az első világháború alapjaiban rázta meg a nemzeteket és a társadalmakat, a háborúkról alkotott társadalmi kép teljesen megváltozott.
Vizi László Tamás, a Kodolányi János Főiskola rektorhelyettese nemzetközi szintűnek nevezte a kiadványt, amely egyben hiánypótló is, hiszen a várossal összefüggésben korábban ilyet még nem alkottak. Mint mondta, a könyvben számos új tanulmány, kutatási eredmény van, amelyek akár további kutatási eredményeket hozhatnak a jövőben.
Emlékeztetett arra, hogy a kötet a 2014 decemberében és 2015 áprilisában intézményük által szervezett tudományos konferenciákra épül.
Szakály Sándor elmondta, hogy a kiadványban tizenhét szerző tizenkilenc írása szerepel. A fejezetek egy része kitekintést nyújt a világháború egészére, másik része pedig Székesfehérvár háborús éveit mutatja be.
Megjegyezte, hogy a könyvben sikerült bemutatni, miként kapcsolódik a gazdaság, a politika, az egyházügy és a kultúra a nagy háborúhoz.
Külön kiemelte azt a részt, amely a székesfehérvári tízes huszárok a közmédiában címet viseli és elsősorban a Magyar Rádió és a Magyar Távirati Iroda életében szerepet játszó egykori katonákról szól, többek mellett Kozma Miklósról MTI egykori elnök-vezérigazgatójáról.