Páratlan kincs a Gyűrűk Ura szerzőjétől

Két, eddig ismeretlen verse került elő a klasszikussá vált Gyűrűk Ura trilógia szerzőjének. J.R.R. Tolkien költeményei kalandos körülmények között bukkantak elő egy 1936-os iskolai évkönyvből.

Szinte mindenki számára egyértelmű, hogy a tavaly hatvanadik születésnapját ünneplő Gyűrűk Ura trilógia a legmeghatározóbb alapköve a fantasyirodalomnak, egyúttal a fantasy filmes műfajának is. Azon viszont sokan megdöbbentek, hogy J.R.R. Tolkiennek most két eddig ismeretlen verse került elő. Bár a verselés nem állt távol a nyelvészprofesszortól, de az azért meglepő, hogy egy 1936-os évkönyvben szerepeltek a művek és csak most találták meg őket. Egy amerikai Tolkien-kutató járt utána a legendának, miszerint valahol létezik két Tolkien-költemény. Végül Wayne G. Hammond az abingdoni Our Lady’s School (OLA) 1936-os évkönyvében meg is találta Az árnyékember és a Noel című műveket. Mindezt alapos kutatás előzte meg, mely során Tolkien jegyzeteiből kiderült, az Oxfordi Egyetem angolszász nyelvi professzoraként 1925 és 1945 között kapcsolatban volt az abingdoni iskolával, a két vers pedig egy Abingdon Krónikaként emlegetett magazinban jelenhetett meg.
Végül azonban kiderült, hogy nem egy magazinról, hanem az iskola évkönyvéről van szó. Egyből azonban még így sem lettek meg a művek, mivel az intézmény nem találta 1936-os kiadványát. Végül előbukkant a kötet, miután az iskola öregdiák-találkozót szervezett egykori tanulóinak. A kutató és az iskola terve pedig, hogy hamarosan egy kiállításon mutatják be a páratlan kincseket.