Kolbászkötet

Ha nincs is kolbászból, mindenesetre kolbászról szól a nemrég megjelent Nagy Kolbászkönyv. Ez nem egy szakácskönyv, annál sokkal több: a kolbászkultúrát számos érdekességgel fűszerezi meg az ismeretterjesztő és szórakoztató kötet.

A hagyományosan magas színvonalú magyar kolbászkultúra népszerűsítése a legfőbb célja a Nagy Kolbászkönyvnek, melyet Boda László, Majthényi László, Nagy Zoltán és Taskó Péter jegyez. A kötet nem szakkönyv, hanem a magyar kolbászkultúrát bemutató, számos érdekességgel fűszerezett ismeretterjesztő, sőt helyenként szórakoztató kiadvány. A magyar kolbász kultúrtörténet a könyv több rövid, érdekes és élvezetes stílusban megírt szócikkben mutatja be, olyan fejezeteket felsorakoztatva, mint az „Érdekesség Kolbászországból”, „A Kolbász a nép ajakán”, vagy a „Sertés és kolbász a képzőművészetben” címűekkel.
A könyv elindul a disznó feldolgozásától, majd a disznótoron át a hozzá kapcsolódó szokásvilágig számos érdekességet kínál. Mindezt pedig régi ábrákkal és mai fotókkal színesítik a szerzők.
Természetesen külön fejezetek kaptak a leghíresebb magyar kolbászok, így a Csabai vagy a Gyulai, amelyek nemhiába kerültek be a hungarikumok közé. A kolbászok mellett a magyar szalámitörténelemből is ízelítőt kapunk, így egyebek közt a szintén hungarikumok közé sorolt PICK és a HERZ Classic Téliszalámi készítésről.
A hazai finomságok mellett ráadásul különféle külföldi kolbászfajták is terítékre kerülnek. A könyv ismertet ezenkívül néhány kolbászból és kolbásszal készült ételkombinációt, de ahhoz is tanácsot ad, hogy az egyes kolbászokhoz milyen italok passzolnak. Mindezeket pedig a szerzők néhány recepttel is kiegészítenek.
A könyv ötlete már tizenkét éve felmerült a szerzőkben, végül azonban B.K.L. Kiadó gondozásában nemrégiben jelent meg. A Nagy Kolbászkönyv hiánypótló vállalkozás, érdekfeszítő barangolás a kolbászok színes, változatos és ízletes világában.