Újra színpadon Nyilas Misi

Huszonöt évenként elő kell venni egy olyan remekművet, mint a Légy jó mindhalálig című musical – nyilatkozta Seregi Zoltán, a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója, a darab rendezője. A direktor egyúttal felidézte, hogy legutóbb negyedszázada tűzte műsorra a színház a musicalt, amelyre Békéscsabán azóta is sokan emlékeznek, máig emlegetik.

Az igazgató elmondta: a tavalyi évadban megrendezte a darabot az egri Gárdonyi Géza Színházban is, ahol már a kezdet kezdetén megegyezett a két akkori igazgató a díszletcseréről, vagyis arról, hogy a darabot Eger után bemutatják Békéscsabán is.  Hozzátette: a jelmezek újak lesznek a viharsarki bemutatón, és természetesen a szereplők is helyiek lesznek. „Minden előadás, amelyet más szereplők játszanak, az új, az nem tud ugyanaz lenni” – hangsúlyozta.
Seregi Zoltán az egész megyére kiterjedő, két hónapon át tartó castingot indított tavaly ősszel, hogy megtalálja a legmegfelelőbb gyerekszereplőket. Ezzel kapcsolatban elmondta: Egerben az iskolák maguk ajánlották a színház figyelmébe az általuk legtehetségesebbnek tartott diákokat, ám nem volt elég fiú, a magas szólamok miatt hat lánynak kellett fiúszerepet játszania. Ezt Békéscsabán szerette volna elkerülni, ezért Békés megye négy legnagyobb településén, valamint két békéscsabai iskolában maga tartott szereplőválogatást. Így sikerült megtalálni a huszonnégy gyerekszereplőt a kettős szereposztásra. Seregi hozzá tette: nem könnyű a gyerekekkel dolgozni, ugyanis a próbák nagy koncentrációt és fegyelmezettséget igényelnek, de jól haladnak az előkészületekkel, bízik a darab sikerében.
Seregi Zoltán beszélt arról is, hogy az eredeti darabon némileg változtatott, szövegrészleteket és néhány dalt is lerövidített, utóbbiról egyeztetett Kocsák Tibor zeneszerzővel. Mint mondta, a mai ember életritmusa gyorsabb, mint huszonöt éve volt, „az internet, a mobiltelefonok nagyon felpörgették az életet, a zenék, amelyek akkor íródtak, mára kicsit hosszúnak tűntek”.
A darabban a Békéscsabai Jókai Színház csaknem összes művésze szerepel, Nyilas Misit az orosházi Bolla Márton és a szarvasi Kozák Ádám játssza, Vikidál Gyula pedig Pósalaky úr szerepében jelenik meg.
A darab különlegessége, hogy egy filmbejátszással kezdődik, a tanárrá lett Nyilas Misi (Czitor Attila) emlékszik vissza debreceni diákéveire, örömeire, meghurcoltatásaira és megaláztatására.
1991-ben Miklós Tibor és Kocsák Tibor írt nagysikerű musicalt a debreceni Csokonai Színház felkérésére Móricz Zsigmond regényéből. A történet zenés változata azóta eljutott Finnországba, Japánba és az Egyesült Államokba is.