Bacchus kocsmája

Borozgató magyarok címmel új sorozatot indított a Kortárs Kiadó. A széria első része Szörényi László Bacchus kocsmája című most megjelent kötete. Bacchus már csak azért is jó indítás, mivel esetében az ókori istenek szintjéről indíthatjuk a borkultúrában való részvételünk olvasói penzumát.

„Bacchus itala kulturális identitásképző elem – különösen a magyarság számára, a környező népektől való gazdaságfilozófiai elkülönülést fejez ki. A Kárpát-medencében a magyar „a” bortermelő. Bacchus kocsmája pedig mindennapi és ünnepélyes találkozóhely a magyar hagyományban. Itt születnek a modern létértelmezések is, akár a költészetben, öröm és bú mellett, a szent és a profán találkozásában.” Ilyen erősen indít a Kortárs Kiadó ajánlója Szörényi László Bacchus kocsmája című kötete kapcsán.
Szörényinek, az eredetileg irodalomtörténész, kritikusnak egyszerre volt könnyű és nehéz dolga a Bacchus kocsmája megalkotásával. Ugyanis biztosra vehetjük, hogy a magyarság történetéből, vagy akár csak a magyar irodalomtörténetből merítve kellő izgalmat és színes, változatos epizódokat említve máris megalkothatjuk a magyar bor kultúrtörténetét. Emellett a bor, a borkultúra, mint téma, az elmúlt évtizedet vizsgálva oly mértékben vált elcsépelté, hogy „a borhoz értés” egyfajta szocializációs tölteléktémává avanzsált, miközben a borok és borszakemberek, bortermelők minősége nem váltott nagyobb léptéket. Szörényi László könyve éppen ezért emelkedik ki kortárs borszakérték, borkultúra zászlóvivők tömegéből, mivel könyve tartalma nem vész el a mindenáron-okosakat-mondani kényszerében, hanem a fentiekhez igazodva, tehát szentről és profánról szólva helyezi el művét a borfogyasztás palettáján „a részegesség kárhoztatásától a hazai fajták himnikus megénekléséig”. Természetesen az utóbbi vetületnél kihagyhatatlan a legnemesebb, leghíresebb magyar borvidékek csúcsterméseinek felemlegetése, vagy, ahogy a kiadói ajánlóban olvashatjuk: „a nemzeti mitológiánk magaslata”-ként való ábrázolása.
A többek között Széchenyi- és József Attila-díjas szerző számos korábbi publikációja között már volt borokkal foglalkozó, így például a kisprózákat tartalmazó 1997-es Hosszúlépés című könyv. Szörényi László, a Bacchus kocsmája című könyvével egy új minőségét és új irányát kínál a magyar borok adta szellemi magasságok értelmezéséhez. Egyszerűen nagyszerű, mint egy rozé hosszúlépés.