Mit rejt a kottatár?

A magyar zeneoktatás története szempontjából nagy jelentőségű dokumentumokat kapott a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola és Zeneiskola könyvtára: a könyveket és kottákat, amelyek egy helyi aukción bukkantak fel, Halász János (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselő magánemberként vásárolta meg és adományozta az intézmények.

Az tanintézmény 1862-ben alapított jogelődje, a debreceni zenede volt az ország első olyan intézménye, amely magyar nyelven oktatta a magyar és a külföldi zenét, őskönyvtáruk pedig számos eredeti dokumentumot, kottát őriz az elmúlt több mint százötven évből.
A mostani adomány olyan megtalált dokumentumokat tartalmaz, amelyek egykor az őskönyvtár részei voltak, és ismeretlen körülmények között kerülhettek ki valamikor az iskola könyv- és kottatárából.
A két könyv és öt kotta közül az egyik kötetben, Tóth Aladár és Szabolcsi Bence Mozart élete és művei című, forrásértékű munkájában ma is megtalálható a zeneiskola könyvtárának pecsétje.
Nagy valószínűséggel az iskola őskönyvtárából származik az öt kotta is: a magyar zenei élet, a magyar zeneművészet, zeneoktatás hőskorszakából való első Rózsavölgyi-kiadások – jelezte a szakember.
A másik könyv Szőnyi Tódor számos ábrával illusztrált, Az emberi hang és annak képzése című munkája, amelyben benne van az egykori debreceni önképző dal- és zeneegylet pecsétje.
Halász János az átadáskor arról beszélt, hogy a debreceni zenede létrehozásához és fennmaradásához a zeneszeretet, az oktatásba vetett hit és elhivatottság mellett az egymásra találásra, a debreceni közönségre is szükség volt és szükség van. Szavai szerint „e kis ajándékkal” is példát szeretne mutatni az adományozásra, kulturális kincseink megőrzésének támogatására.