Útikalauz halottaknak

Ritka, több, mint két évezredes egyiptomi papirusztekercset göngyöltek ki a kölni Műszaki Egyetem szakemberei. A világon mindössze száz-százötven hasonló tekercs létezhet. A papirusztekercs további sorsáról a tulajdonos dönt, valószínűleg egy múzeum rendelkezésére bocsátja.

A négyszázhetven centméter hosszú tekercs restaurálása a múlt szerdán kezdték meg a kölni Műszaki egyetem munkatársai. A feladat azonban korántsem egyszerű, mert már a tekercs kibontása is különleges eljárást igényel. A munkához mozdítható nedvességkamrát használtak, hogy megakadályozzák a papirusz morzsolódását. Robert Fuchs professzor, a papiruszrestaurálás szakértője bevallotta, életében másodszor vesz részt ilyen bonyolult, költséges munkafolyamatban. Ahogy ezek után el is képzelhetjük, a munka nagyon lassan halad, a papirusz utolsó darabjait csak hétfőn hajtogatták ki.
A tekercs tartalma, amint arra számítottak is a kutatók, a jól ismert egyiptomi halottaskönyvek logikájának megfelelően az elhunyt túlvilági útjához nyújt támpontokat. „Az ókori egyiptomiaknál a halál nem számított tabutémának. Az ember már életében gondoskodott a sírmellékletekről” – mondta Irmtraut Munro egyiptológus, aki azt is hozzá tette, hogy a világon mindössze száz-százötven hasonló tekercs létezhet.
A lelet egyébként egy ókori egyiptomi sír melléklete volt, és egy angol régésztől szerezte egy műkereskedő, akinek köszönhetően most Kölnbe érkezett a papirusz. A tekercs további sorsáról is a tulajdonos dönt, de valószínűleg előbb-utóbb valamelyik múzeumban lesz látható.