Irodalom a kapuban

Különleges portikuszt kapott a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium. Az épület bejárata előtt álló hat szürke oszlop az iskola ötvenedik évfordulójára megújult, s immár irodalmi szövegekkel várja a diákokat.

A gimnázium, sőt az iskola környéke is különlegességnek számít, hiszen évek óta színes mozaikok és különböző formájú kerámiafigurák díszítik az iskola kapuját, kerítését, de még az intézmény mellett található körforgalmat is.
Amikor először merült föl, hogy a gimnázium oszlopait ne csak mozaikok díszítsék, hanem szövegek, természetesen mindenki a névadó, Illyés Gyula valamelyik gondolatát látta volna szívesen. „Mondták páran, hogy inkább legyen egy József Attila vagy Vörösmarty Mihály idézet, én azonban azt akartam, hogy a mai magyar közéletről kerüljön ki egy lenyomat, és ebbe a koncepcióba nem passzol Vörösmarty” – magyarázza az egyik alkotó, Ráthonyi Kinga keramikus művész, aki arra is büszke, hogy sikerült a kortárs irodalomból három különböző generációt is megjeleníteni az oszlopokon.
A választás ugyanis végül Kemény Istvánra és lányára, Kemény Zsófira, illetve Závada Péterre esett. Az ő szövegeik a máról szólnak, hogy milyen az élet 2015-ben. Mivel Kemény István annak idején ebbe a gimnáziumba járt, az ő sorainak is méltó helye lett az Illyés bejárata.
Az egy éven át tartó munkában – Ráthonyi Kinga és Neil Wolstenholme kerámikus művészek vezetésével – csaknem hatszáz ember vett részt, volt és jelenlegi tanárok és diákok, dolgozók, és az iskolához más módon kapcsolódó személyek, akár csak olyanok, is, akik a közelben laknak. A közösségi művészeti alkotás célja a szervezők szerint nem pusztán az, hogy így emlékezzenek meg az évfordulóról, de az is, hogy az ötletes kerámiával, mint valami időkapszulával, a jelenről üzenjenek a jövőnek.