Kitől menekült az orosz medve?

Politikai témájú térképeket felvonultató kiállítás nyílt meg a Propaganda az első világháborúban című tárlathoz kapcsolódva az Országos Széchényi Könyvtárban.

A nagy világégés centenáriumára emlékezve az OSZK Térképtára az 1914 és 1918 között zajló háborút különböző szemszögekből vizsgáló kiállítás-sorozatot indít, ennek első állomása a térképtörténeti tárlat lesz.
Az I. világháború térképeken: Propaganda című kiállítás anyagában a korban népszerű karikatúra térképek, újságokban megjelent térképmellékletek, frontra küldött levelezőlapok és képeslapok ugyanúgy megtalálhatóak, mint a különféle politikai témájú plakátok és szórólapok is. A bemutatott térképeket a háború alatt egyrészt az egyre növekvő számú és kiterjedésű frontvonalak ábrázolására, másrészt az ellenség kifigurázására vagy éppen a gazdasági hegemónia, a világbirodalmi törekvések érzékeltetésére is felhasználták.
A kiállítás részeként láthatóak lesznek a Térképtár gyűjteményébe tartozó külföldi – brit, francia, német és amerikai – propaganda célú térképek is, amelyek segítségével megismerhető, milyen szlogeneket, allegóriákat, valós vagy kitalált történeteket használtak fel a szembenálló felek saját hátországuk és a semleges államok megnyerésére. Példaként említhető, hogy a britek által ekkoriban egyszerűen csak hunoknak titulált németek szívesen jelenítették meg a propagandában az angolokat, mint erőszakosan gyarmatosító, a fél világot rabláncon tartó népet, az orosz medvét pedig gyakorta az osztrák és német vadászok elől menekülve ábrázolták.
A tárlat anyagában számos olyan, ebben az időszakban született – és a szemben álló felek által jelentősen eltúlzott – terv is megtekinthető lesz Európa újrafelosztásáról, amelyek új értelmet nyertek a háború végét lezáró békékkel.
Az I. világháború térképeken: Propaganda című kiállítás 2016. március 19-ig látható az Országos Széchényi Könyvtár hatodik emeletén.