Sikerre vitt program

Több ütemben, ötvenmillió forintot meghaladó értékű könyvekhez juthattak határon túli magyar könyvtárak a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) pályázati programja keretében az elmúlt két évben. Mindezt Rétvári Bencétől, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkárától tudhattuk meg. A Szávay István, jobbikos országgyűlési képviselő által feltett írásbeli kérdésre adott válaszból – mely az Országgyűlés honlapján olvasható – az is kiderül, hogy az NKA a 2013-2015 között, a hazai és külhoni könyvkiadást támogató pályázati programja eredményeként beérkező új kiadványokból, kötetekből jelentős értékű és mennyiségű új kiadványt juttatott el a határon túli régiók magyar könyvtárai részére.

Két ütemben – mintegy ötvenöt millió forintértékben – összesen tizenháromezer kilencszáznegyvenkét kiadványt szállítottak a határon túli könyvtáraknak. Az első ütemben, a könyvtár-támogatási program keretében negyvennyolc könyvtár hétezer kilencszázhuszonkét kiadványhoz juthatott, több mint harminchatmillió hatszázezer forint értékben. A második ütemben negyvenhat könyvtár ötezer kilencszázötven könyvet kapott, több mint tizennyolc és félmillió forint értékben.
A kiadványokat a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (KELLO) szállította, illetve szállítja ki a kedvezményezett külhoni magyar könyvtáraknak. A KELLO a fentieken kívül a 2011-ben elindított Márai-program lebonyolítójaként is évről évre negyvennyolc határon túli, a programból részesülő magyar könyvtárnak szállít jelentős mértékű, összesen évi tizenkét millió forint értékű könyvet.
A hosszú ideig csak terv szintjén létező Márai-programot az Orbán-kormány tette működőképessé és indította útjára, azt követően, hogy a programban részt vevő határon túli magyar könyvtárak számát az elődei által tervezett tizenötről negyvennyolcra emelte. A program jelentőségét növeli, a támogatás összegét pedig megsokszorozza, hogy általa nem csupán a könyvtárak és az olvasók, hanem a külhoni kiadók és szerzők is komoly támogatást és ösztönzést kapnak az anyaország részéről.
Az államtitkár felhívta a figyelmet arra is, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma eleget tett a Magyar Állandó Értekezlet Oktatási és Kulturális Szakbizottságán 2013-ban elhangzott külhoni magyar igénynek.