Kódex kétszázhetvenmillióért

Újra előkerült a Dante Isteni színjátéka című költeményéhez készült rajzos kódex. Az 1300-as évek elején készített páratlan alkotásgyűjteményért legutóbb mintegy kétszázhetvenmillió forintot fizetett új tulajdonosa. A művet pedig először láthatta a nagyközönség az elmúlt hetekben.

Először láthatta Olaszországban a közönség azt a kódexritkaságot, melyet Dante kortársa Francesco da Barberino készített az Isteni színjáték című költeményhez. Az Officiolum című mű a szakértők szerint a tizennegyedik század elején készül. A latin nyelvű kódex az Isteni színjáték első könyvének, a Pokolnak a jeleneteit illusztrálja. A kutatók szerint a művészi kivitelezésű rajzok feltételezhetően 1304 és 1309 között készültek Padovában. Ekkor már a Pokol első énekeit Dante megírta. A páratlan relikviát Dante Alighieri (1265-1321) születésének hétszázötvenedik évfordulója alkalmából rendezett nemzetközi konferencián ki is állították Romában. A kalandos sorsú és már-már felbecsülhetetlen könyv 13,4-szer 10,2 centiméteres. Kis méretének köszönhetően pedig egyszer már el is veszett. Végül a kódex 2003-ban feltűnt a Christie's aukciósház egyik londoni árverésén. Az alkalmon kapva pedig Guido Rossi milánói ügyvéd meg is vásárolta, több mint kilencszázezer euróért, vagyis mintegy kétszázhetvenmillió forintért.
Francesco da Barberinot pályatársai nemcsak rajzolóként, hanem jogászként és költőként is ismerték. Az 1264-ben a toszkán Barberinóban született, jogi tanulmányai után jegyzőként dolgozott Firenzében. Közben verseket és novellákat is írt, ezek azonban teljesen elvesztek. Később Dante Alighierihez hasonlóan, mint császárpártinak, el kellett hagynia Firenzét. Ezután Padovában, Trevisóban, majd Franciaországban keresett menedéket. Firenzébe végül 1317-ben tért vissza, ott is halt meg az 1348-as pestisjárványban. A firenzei művészek maradványait őrző Santa Croce templomban temették el, sírfeliratát pedig Giovanni Boccaccio írta.