Reflektorfényben a Kisfaludy-testvérek

A nyelvújító Kisfaludy Sándor és testvére, a dráma- és prózaíró Kisfaludy Károly munkásságáról rendeztek tudományos tanácskozást egyetemi tanárok, kutatók részvételével Balatonfüreden.
    
Hansági Ágnes, a Károli Gáspár Református Egyetem egyetemi docense, a rendezvény egyik szervezője elmondta, hogy a konferencia előadásai az 1801 és 1844 közötti időszakot ölelték fel. Az előadók a nemzeti romantika indulásáról, a két Kisfaludy kapcsolatáról beszéltek és rávilágítottak azokról az okokra, amelyek a róluk kialakult kép ellentmondásosságához vezettek.
A balatonfüredi konferencia hiánypótló volt, hiszen az elmúlt fél évszázadban meglehetősen mostohán bánt az irodalomtörténet Kisfaludy Sándorral és Kisfaludy Károllyal, annak ellenére, hogy a nemzeti romantika előkészítésében igen jelentős szerepet vállaltak. Az idősebb testvér, Kisfaludy Sándor komoly mecénása is volt öccse, Károly Aurora című évkönyvének, amelynek első kötete 1822-ben jelent meg, és amelyben a magyar romantika első nagy nemzedéke, Vörösmarty Mihály, Bajza József, Toldy Ferenc, Szemere Pál, Kölcsey Ferenc, Vitkovics Mihály és Berzsenyi Dániel mutatkozott be.
A konferenciát a balatonfüredi Városi Múzeumban rendezték a Károli Gáspár Református Egyetem, a Tempevölgy folyóirat és Balatonfüred városa összefogásával. A tanácskozás első napján mutatták be a tavaly decemberben Balatonfüreden megrendezett Jókai-konferencia előadásaiból készült, Hermann Zoltánnal közösen szerkesztett tanulmánykötetet, amely a Tempevölgy könyvek sorozatában látott napvilágot.
Cserép László, a balatonfüredi önkormányzat kulturális osztályvezetője szerint a tudományos konferencia csupán az egyik eleme annak a rendezvénysorozatnak, amely a Kisfaludy-kultusz felélesztését célozza. Jövő tavasszal a Hamvas-napok keretében a Hamvas Béla Asztaltársaság emlékezik Kisfaludy Sándorra, július elején pedig a balatonfüredi Kisfaludy Színház eleveníti fel az író emlékét.