Vásznon a mozgás, könyvben a magyarázat

Egy film nem a képektől lesz szép, hanem a mozgástól – állítja Bokor Pál író. Azt, hogy ez az érdekes kijelentés mennyire is igaz, kiderül A film, mint mozgás című könyvből. Az egykori külpolitikai újságíró filmelemző kötetéhez hasonló, közel ötven éve nem született.

A film szépségének titka nem a kép, hanem maga a mozgás – ebből az érdekesnek tűnő kijelentésből kiindulva mutatja be Bokor Pál a filmvilágot. Illetve megpróbálja bizonyítani álláspontját! Ehhez természetesen segítségül hívja a teljes filmtörténetet. Ráadásul jó néhány ismert és kedvelt filmet is felsorakoztat a csaknem ötszáz oldalas kötetben, sőt a klasszikusabb darabok mellett jó néhány mai remekmű is a könyvbe került.
A filmrajongók ezeken kívül pedig még jó pár érdekes kijelentéssel találkozhatnak. Egyebek közt azzal, hogy mitől jó színész mégis a minden egyes mozijában ugyanazt nyújtó Arnold Schwarzenegger. Vagy mitől is remekmű Tom Cruise-zal és Jamie Foxx-szal a Collateral, a halál záloga című film. Persze komolyabb oldalakra lapozva, azt is megtudhatjuk, hogy miért döbbentett meg milliókat Steven Spielberg Schindler listája című filmjének nyitójelenete. A könyvből képet kapunk arról is, hogy mitől zseniális Jancsó Miklós, miért kapott Oscar-díjat a Gravitáció című film, és hogy hogyan lehet összehasonlítani az Ének az esőben amerikai musical és Fábri Zoltán Körhinta című filmjének táncjeleneteit. Elsőre az is kissé képtelennek hangzik, hogy párhuzamot lehet vonni Tarkovszkij Sztalkerének a Zóna felé igyekvő szereplői és az Óz a csodák csodája Smaradváros felé tartó mesehősei között is. A könyvet olvasva, azonban ez egyre kevésbé lesz képtelenség.
Az Atlantic Press Kiadó gondozásában megjelenő mű az igazi filmőrülteknek vélhetően egy remek, érdekes és elgondolkodtató csemege lesz, míg a többieknek akár beillene egy filmes tankönyvnek is.