Az antik Róma bevallja történetét

Se szeri, se száma, azoknak a könyveknek, kiadványoknak, melyek az örök várossal, Rómával foglalkoznak. A kiapadhatatlan téma fő forrása az olasz főváros történelme, szerteágazó szerepe. A sok megközelítés után most egy új változat látott napvilágot Kertész István tollából. A Regélő Róma a legnagyobb olasz történetíróktól merítve értékeli és meséli újra Róma históriáját.

Talán nem is volt olyan korszak a történelem során, amikor ne lett volna fontos Rómáról beszélni, könyvekben, képzőművészeti és filmes alkotásokban a város eredetét, regéit emlegetni, megidézni. Róma, mint egyfajta historiális origo ad folytonos támpontot Európa és a világ történelmének könnyebb megértéséhez. Kertész István Regélő Róma – Ez is történelem… című kötete a város létrejöttének idejébe viszi el az olvasót. Teszi ezt az ókori irodalmi nagyságok – többek között Líviusz, Plutarkhosz, Vergilius – segítségével.
Az álnaív olvasó persze gyorsan meg is kérdezheti, hogy mennyire lehet összevetni a regék, mondák világát a történelemtudomány adta leírásokkal, de aki már foglalkozott az ókori európai népek históriájával, annak tudnia kell, hogy e két dolog szorosan összefügg. Mi magyarok is könnyen megértjük ezt, ha elolvassuk őseink vándorlását követő honfoglalását és a csodaszarvas regéjét. Az antik irodalom fantasztikus mesélőkedvű, gazdag tárházzal bíró tréfamester, ha ezt elfogadjuk, akkor könnyedén illesztjük össze a történelmi mozaik képkockáit. A Regélő Róma is ebben segít, újabb részletek és összefüggések, új megvilágításokban kerülnek terítékre a Római Birodalom létrejöttének, fejlődésének, tündöklésének és hanyatlásának korszakaiból. A szerző műve újra megerősíti bennünk, olvasókban, hogy egy nép azonosságtudatához elengedhetetlenek a mesék, a regék, a nemzetté kovácsolódás történetének kissé talán túlszínezett, de mégis kedves epizódjai.
Az író már régóta ismert lehet az olvasóközönségnek, hiszen az 1980-as évektől kezdve majd harminc könyve jelent már meg az ókori Rómáról. A mostani színes, elbeszélő stílusban megírt munkáját az ókori hősök és csaták, Nagy Sándor hadinépe, görög-perzsa háborúk, ókori államférfiak, híres-hírhedt cézárok, antik sporthistóriák és ókori botrányok témái előzték meg.