Húszezer cikk

A napokban összefutottam egy régen nem látott ismerősömmel, aki – mikor megtudta, miféle lapot szerkesztek – mindjárt előállt ötletével: minősíteni kellene a könyveket. Ő ugyanis, afféle egyszerű olvasóként sokszor nehezen igazodik el a hatalmas kínálatban. Nem tudja, mit válasszon, nem biztos abban, hogy amit a gyermekei kezébe ad, az valóban igényes, tartalmas kötet, vagy pusztán egy üzleti nyereséggel kecsegtető, könyv alakú termék.  
Ha ismerősöm elképzelését nem is tudjuk megvalósítani, azért valami nagyon hasonlót kínálhatunk.


Elöljáróban azonban hadd mondjam el, hogy a napokban új facebook oldalt hoztunk létre a Könyvkultúra Magazin számára, s ezzel elválasztottuk a KELLO és a Könyvkultúra felületét. A két profil egyelőre párhuzamosan halad, de előbb-utóbb elkanyarodik egymástól. Egyikbe a hivatalosabb közlemények, másikba a közérdeklődése számot tartó tartalmak kerülnek majd.
Ez a lépés szorosan összefügg azzal az informatikai fejlesztéssel, amit a közelmúltban fejeztünk be. A fejlesztés eredményeképpen immár húszezer cikk – recenzió, kritika, beszámoló, interjú, riport és vélemény – érhető el a Könyvkultúra Magazin felületén.
A szám annyira nagy az egy esztendős újsághoz képest, hogy magyarázatképpen el kell mondanom, a KELLO – a könyvtárosok munkájának segítése céljából, nonprofit jelleggel és közhasznú céljainak megfelelően – ötven esztendeje kiadja az Új Könyvek című folyóiratot, amely csaknem minden Magyarországon megjelenő könyvről közöl egy, elsősorban a könyvtárosok számára hasznos, nem kereskedelmi célú recenziót. Ami nagyjából azt jelenti, hogy olyan adatokat szed össze a szerkesztőség, amely a könyvtári munka során fontos lehet. Feltárja, például egy-egy könyv előzményét, meghatározza, hogy hová érdemes besorolni, milyen gyűjtőkörű könyvtárnak érdemes megvásárolnia, és így tovább.
A nem kereskedelmi célú ismertetés azonban a hétköznapi olvasók, vagy éppen az imént említett barátom számára is érdekes lehet. Elsősorban azért, mert a nagy terjesztők által uralt hazai könyvpiacon a kisebb, de értékes kötetekkel jelentkező kiadók könyveit szinte alig lehet észrevenni. Magazinunk most végre megvalósíthatta régi elképzelését, azt hogy a széles közönség számára is hozzáférhetővé tegye a rendszeresen megszülető nem kereskedelmi célú könyvrecenziókat.
Természetesen nem kerülhetett föl az elmúlt ötven esztendő valamennyi könyvismertetője, a honlapra. Ennek részben technikai akadályai vannak, részben pedig fölösleges is volna, hiszen a régebbi kötetek ma már nem is hozzáférhetőek. De felkerült mindaz, ami érdekes és aktuális, ami segíthet abban, hogy ne pusztán egy ügyes borítókép, egy szellemes cím, vagy egy meggyőző fülszöveg alapján válasszunk könyvet, hanem a kereskedelmi céloktól független, elfogulatlan ismertető segítsen a tájékozódásban.
Kérjük, kövessék új facebook oldalunkat, olvassák rendszeresen a Könyvkultúra Magazint!