Mennyit ér egy elf vers?

A becsült ár duplájáért, mintegy ötvenhét millió forintért kelt el a minap J. R. R. Tolkien egyik első kiadású, páratlan Hobbit kötete. A könyvet egyik tanítványának dedikálta, különlegessége pedig emellett, hogy egy négysoros elf nyelven írt verset is tartalmazott.

Sotheby's londoni árverésén került kalapács alá J. R. R. Tolkien egyik 1937-es kiadású The Hobbit című kötete, melyet a szerző Katherine (Kitty) Kilbride-nek ajándékozott és dedikált. A nyelvész-írónak az 1920-as években volt tanítványa a Leedsi Egyetemen a fiatal nő. A könyv különlegessége még, hogy található benne egy kézzel írt négysoros költemény, a Tolkien által kitalált elf nyelven.

A kötet licitjét az aukciós ház ötvenezer fontról indította, és a kikiáltó maximum hetvenezer fontot remélt érte. Ehhez képest a páratlan Hobbit könyv százharminchétezer fontért, vagyis mintegy ötvenhét millió forintért talált új tulajdonost. Az árverés a londoni kereskedőház szerint egy újabb világrekordot jelent az 1937-ben megjelent regény történetében, mivel legutóbb, 2008-ban ötvenezer fontért, vagyis több mint húszmillió forintért kelt el.
A Hobbit című könyvet korai magyar kiadásban A babóként ismerhettünk meg Szobotka Tibor eredeti fordításában. A történetet egyébként gyerekeknek szánta fantasyregényként Tolkien, majd egy tanítványa kérésére jelentette meg 1937-ben, és olyannyira népszerű lett a felnőttek között is, hogy a kiadó folytatást kért tőle. Tolkien ennek hatására több művet is írt, melyek között megszületett a háromkötetes A Gyűrűk Ura című trilógia, ami végül 1954-ben jelent meg.