Művészetek temploma Moszkvában

Miközben az orosz állami kultúrpolitikában a konzervatív irányzat kap teret, Oroszország legnagyobb kortárs művészeti múzeumát nyitották meg moszkvai Gorkij parkban.  A több mint 5400 négyzetméter alapterületű épületben öt kiállítótermet, médiatárat, előadótermeket, gyermek alkotóközpontot, mozit, könyvesboltot, könyvtárat, tetőteraszt, kávézót alakítottak ki. Az udvarban a public-art-nak adnak teret.   

Az új intézmény, amelyet a szakma máris a művészetek templomának nevezett el, a Garázs nevű oroszországi modern művészeti múzeum újabb, immár állandó épülete az orosz főváros központi parkjában. Egy 1990-es években pusztulásnak indult épületben kapott helyet, amelyben a szovjet időkben a népszerű Évszakok nevű étterem működött.
Az épületnek Rem Koolhaas világhírű holland építész adott új életet. A beruházás huszonhétmillió dollárba került. Koolhass nem titkolta, hogy sztálinista építészetből merített ihletet, amellyel az 1960-as években ismerkedett meg először moszkvai útján. Meghagyta annak betonvázát és a szovjetkorszakot híven tükröző belső mozaikképeit, valamint a korra jellemző betonlépcsőket.  
Dása Zsukova, a Garázs alapítója, nem mellesleg Roman Abramovics orosz milliárdos barátnője, az intézmény honlapján emlékeztetett arra, hogy a Garázs Kortárs Művészeti Múzeum első moszkvai otthona az 1928-ban tervezett, szovjet avantgardot képviselő Bahmetyevszkij autóbusz garázs volt. A műemléképületet felújították, és 2008-ban költözött be az intézmény. 2012-ben ideiglenes pavilont emeltek Ban Sigeru, Pritzker-díjas japán építész, formatervező tervei alapján a Gorkij parkban. Napjaink egyik leginnovatívabb formatervezője, a papírépítészet eredeti létrehozója, feltalálója újra feldolgozott kartoncsövekből emeltette az építményt, amelynek eredetileg egy évet kellett volna kiszolgálnia, de három évet élt.
A Garázs új, immár állandó épületének VIP-megnyitója a moszkvai társasági élet legkiemelkedőbb eseményének számított. A rendezvényt a Gucci olasz divatcég támogatta, és arra mások mellett olyan külföldi hírességeket is meghívtak, mint Miuccia Prada és Angela Missoni divattervezők.
Az ezüstszürke, fényes, doboz-szerű épületet és stílusosan garázsbejáratú múzeumot egy japán és egy thaiföldi képzőművész kiállításával nyitották meg a nagyközönség előtt.