Szörényi 70 - Rohan az idő

Ha csak annyi írunk, mondunk, hogy a magyar beat, a magyar rock egyik alapköve, akkor is mindent elmondtunk róla. Nélküle nem tartana ott a hazai könnyűzene, ahol tart, szerzeményeit, dalait generációk ismerik, szeretik, nem egy dala valóságos himnusz lett. Szörényi Levente minden idők egyik legmegkerülhetetlenebb könnyűzenei előadó-szerzője. Életéről, munkásságáról most hetvenedik születésnapjára – egyfajta ajándékul – életrajzi kötetet adta ki.

Az Omega mellett az Illés zenekar volt az, amelyik a legrégebben vitte, viszi a magyar beat, a magyar rock zászlaját. Az Illés alapítója, aki „anyazenekara” mellett a Fonográfban majd szólóban és a rock musicalek világában is a lehető legnagyobb népszerűséggel övezve végezte alkotói munkáját – Szörényi Levente, aki idén hetven éves. És persze a Rohan az idő című Stumpf András által írt, szerkesztett könyv újra kimondatja velünk: az nem lehet, hogy a Levi ennyi idős! Tényleg így elrohant az idő? Sajnos, tényleg. A jó hír, hogy Szörényi Levente töretlenül dolgozik tovább, egykori zenésztársaival ebben az évben is fellépnek, és az István, a király immár klasszikus rockoperát is újra előadják a Királydombon. Tehát – minden a régi. Levi is. De mi történt az elmúlt hetven évben, őszerinte? Hogy élte meg a szocialista blokk „legvidámabb barakkjának” tartott országában lázadó beat- illetve rockzenészi élet első éveit? Honnan jött egyáltalán az ötlet, hogy zenész legyen? Valójában, hogy volt a legendás Illés eredeti sztorija? És miért volt szükség a szintén zseniális Fonográf megalakítására, amikor szólóban is nagy sikerei voltak? Igaz-e, hogy egy hajszálon múlott, hogy a korszak kultuszminisztersége mégis engedélyt adott az István, a király rockopera bemutatására? Valójában miért vesztek össze a rendszerváltás után Bródy Jánossal és valójában kibékültek-e azóta? És végül: Nyílik-e még az a bizonyos sárga rózsa? Vajon megváltozna-e valaha is Szörényi Levente vezényszóra?
…és még megannyi kérdés, melyre évtizedek óta nem kaptunk, mi rajongók, közönség, választ. A Rohan az idő készítője, egyrészt közel hasonló kérdésekre keresett és kapott választ. A kötet kiindulópontja, hogy a beatlegenda önmaga meséli el az eltelt hetven év minden fontos állomását, epizódját, mélységét és magasságát. Az pedig, hogy a kötet olvasása közben a lejátszóban Szörényi dalai szólnak – magától értetődik. Ugye?