A történelem és a jelen

„Huizingát, a nagy hollandus humanistát és szellemtörténészt jól ismeri a művelt magyar olvasóközönség. A „válogatott tanulmányok”a nagy író művének mintegy keresztmetszete, módszerének röntgenképe. Történelem-, művészet- és irodalomszemlélete klasszikus tömörséggel fonódik össze e tanulmányokban.”

E szavakkal ajánlotta a Pharos kiadónál Radnóti Miklós fordításában megjelent Huizinga-tanulmányokat a magyar olvasók figyelmébe 1943-ban, a háború legsötétebb évében, a fülszöveg ismeretlen szerzője.
A Typotex Kiadó gondozásában a napokban megjelent új válogatás Huizinga egyik legkarakterisztikusabb beszédéről a Hogyan határozza meg a történelem a jelent? címet kapta. A most kiadott könyv az 1943-as kötet párdarabja, egyben tisztelgés annak készítői előtt. Az új Huizinga-kötetben szereplő írásokat válogatta, fordította, jegyzetelte és az utószót írta Balogh Tamás, a KRE néderlandisztika tanszékének oktatója.
A kötet megjelenését most izgalmas előadássorozat is kíséri, amelyet a Huizinga Olvasókör május minden szerdáján, este 6-tól 7-ig az Olvasók Boltjában (1136 Budapest, Pannónia utca 35-37) rendez. Az esemény házigazdája minden alkalommal a könyv szerkesztője, Balogh Tamás lesz. Május 6.-án A történeti múzeum címmel Radnóti Sándorral, 13.-án Utam a históriához címmel, Huizinga önéletrajzi vázlatáról Havasréti Józseffel, 20.-án A középkor alkonyáról, Huizinga főművéről Klaniczay Gáborral, és 27.-én Történelmi életideálokról Bihari Péterrel beszélget Balogh Tamás.
Huizinga legfontosabb művei szinte kivétel nélkül olvashatók magyarul, köszönhetően a 30-40-es évek élénk magyar érdeklődésének, ám gondolatai azóta sem veszítettek semmit erejükből, értékükből.