Lomtalanítás Kínában

Várhatóan még ebben az esztendőben kiadják Kínában dr. Máriás Béla Lomtalanítás című regényét. A kötet 2004-ben jelent meg és egy rádiódráma is készült belőle. A Lomtalanítást elsősorban a fiatalabb olvasók kedvelik. Atmoszférája meghökkentő, sokan műfajteremtő regényként vélekednek róla.     

A történet, amely egyfajta szociohorror, amely egy nagyvárosi bérház lakóinak életébe enged bepillantást, akik a rendszerváltás veszteseiként viaskodnak önmagukkal, belső, elfojtott ösztöneikkel, egymással és az elfuserált, abszurd helyzeteket provokáló világgal.
A kötet kiadója úgy vélekedett, hogy a téma érdekes lehet a kínai olvasók körében, mert ott a szocializmusból a fogyasztói társadalom felé araszolás közepette a Lomtalanítás révén sokan most szembesülhetnek azokkal a konfliktusokkal, élethelyzetekkel, amelyek Kelet-Közép Európában már javában zajlanak.
Az idei könyvhétre jelenik meg a Lomtalanítás stilisztikai ellentéte, egy romantikus regény, amely egy fiatal festőművész vívódásairól, sikereiről szól Mona Lisa és a tenger címmel.
Dr. Máriás Béla Belgrádban folytatta művészeti tanulmányait és 1991-ben költözött Magyarországra a Vajdaságból. „Összművészetinek” is mondható munkásságára főleg a harsány és kritikai hangvétel, valamint a kelet-európai identitásból, történelmi és politikai sajátosságokból fakadó létkérdések jellemzők. Alkotói nyelvezetében az avantgárd, a dadaizmus, a pop-art és a szürrealizmus eszközeivel operál. Művészeti, közírói tevékenységét társadalomsebészetként definiálja. A Tudósok zenekar énekes-trombitás-harsonás-szaxofonos vezetője. Zenekarával Oroszországtól az Amerikai Egyesült Államokig több száz koncertet adott. Számos egyéni és csoportos kiállítás résztvevője. Művészeti tárgyú írásai művészeti folyóiratokban jelennek meg.
 „…A művész a lehetetlent idézi meg, mint valódi kelet-európai realista…” – írta róla Gulyás Gábor.