Az e-könyv nem könyv

Talán azért gondolják azt az EU-bürokraták, hogy a könyvet a papír teszi, s nem a benne foglalt gondolat, mert látni már láttak könyvet, azonban az olvasásától tartózkodni igyekeztek… Csak efféle magyarázata lehet annak, hogy néhány napja „elektronikusan támogatott szolgáltatásnak” minősítette az e-könyveket az Európai Unió Bírósága.

Persze azt gondolhatná az egyszerű könyvbarát, hogy neki aztán édesmindegy, minek nevezi az e-könyvet az Európai Unió Bírósága, ettől még ő – mármint az olvasó – éppen annyit olvas, amennyit akar.
Ám ez sajnos nem igaz.
Az említett bíróság ugyanis azzal, hogy verdiktjében „elektronikusan támogatott szolgáltatásnak” tekinti az e-könyvet, gyakorlatilag megtiltotta a kulturális termékekre kiszabható kisebb áfakulcs alkalmazását az egész Unióban.
Az ítélet, hogy kerek legyen a kép, minden elektronikus vagy digitális formátumú kiadványra vonatkozik, függetlenül attól, hogy azt milyen technológiával tették közzé.
A Papíron túl blog által felfedezett és közzétett információ azt is jelenti, hogy azokban az országokban, ahol eddig az e-könyveket a hagyományos könyveket megillető, legkisebb áfa szerint adóztatták – Franciaországban például 5%, Luxemburgban csak 3% – ott egyszerűen drágább lesz az e-könyv.
A hazai olvasókat sajnos nem érinti hátrányosan az Európai Unió Bíróságénak otromba döntése, mert Magyarországon eddig is az általános, 27%-os áfát fizettük az e-könyvek után. Ugyanakkor tény, hogy az e-könyvek forgalmi adójának csökkentéséért folyó küzdelemnek – amelyet számos e-könyv-kiadó vívott, a siker csekély esélyével – most végképp leáldozott.
Bár a hír szerint a bíróság döntése mögött a „nagyon erős, a hagyományos könyvkiadásban érdekelt vagy nyomdákkal rendelkező lobbi" áll, a döntés – a lobbisták számára – nyilvánvalóan öngyilkosság. Az ítélet ugyanis egyértelműen az eddig is viruló e-kalózkodás felé hajtja majd azokat, akik nem értik, miért kell többet adózniuk, ha ugyanazt a tartalmat képernyőn és nem papíron akarják olvasni.