Az anyajogú társadalom alkonya

Nagy Károly, számos politika- és vallástudományi kötet szerzője most egy kiadványon belül biztosítja az izgalmas erotikát, a klasszikus műveltséget és a lebilincselő olvasmányt. A Zeusz felesége című könyv egyszerre ismeretterjesztő, irodalmi és szórakoztató.

A Héra istennő feljegyzései a szerelemről alcímet viselő kötet egy különleges könyv. Benne van ugyan a mitológiai rendszer, de a szerző Nagy Károly ezúttal Héra istennő szemszögéből mutatja be az ókori hitvilág isteneinek történeteit, különös tekintettel a szerelemre.  A pikáns történetfüzér persze inkább egy kedves iróniával átitatott kiegészítése, parafrázisa, alternatív verziója az eredeti hellén históriának. Ugyanakkor a szerző maga is szabódik és magyarázkodik, amikor az „Epilogosz”-ban Robert Graves-t, az A görög mítoszok szerzőjét idézi, ezt olvashatjuk: „Az ógörög mitológia elsősorban a királynő és szeretői közti változó viszonnyal foglalkozik. (…) E szeretők évenkénti vagy félévenkénti feláldozásával kezdődik és akkor végződik, amikor az Íliász íródott…”
Persze ha az irodalmat, mint a civilizáltság egyik hegycsúcsát nézzük, akkor felmerülhet a kérdés, hogy nem túl erőltetett-e főként a szerelem, a szexualitás fényében mutatni a mitológiát, de Nagy Károly ezt is megmagyarázza kötete végén, amikor arra világít rá, hogy az ógörög történetek főhősei között alapvetően az utódnemzés képességének függvényében folyt a harc az uralkodásért. Tehát a természet alapvető rendje hozta be azt a költői pikantériát, melyet az amúgy néha talán túl patetikus miliőben találhatunk a megszokottól eltérőnek.  A férfi nemzőképessége megtorpantotta az istennői hatalmat, az így diadalt aratott apajogú világtörténelmi ókori start ezzel egyben meg is adta a későbbi évezredekre vonatkozó alaphangot. Ezért ha úgy tetszik a Zeusz felesége című könyv az anyajogú társadalom bukásáról is szól, egy olyan felépítményről, melyről vajmi keveset tudunk, de még kevesebbet merünk elképzelni – talán nagy-nagy kárunkra.