Egy méltó kísérlet

Az Országos Kékkör 1118 kilométeres útvonalát mutatják be Burger Barna Kékvándor című kötetének fotói.

Sokan próbáltak Rockenbauer Pál nyomába eredni és újraforgatni az Egymillió lépés Magyarországon című sorozatot; talán ez a könyv az első igazán méltó kísérlet, mert alázat van benne, a képeknek mélysége van – méltatta a szerzőt a kötet csütörtöki budapesti bemutatóján Böszörményi-Nagy Gergely, a Design Terminál főigazgatója.
Az Országos Kéktúra, a Dél-dunántúli Kéktúra és az Alföldi Kéktúra útvonalait egyesítő Országos Kékkör az ország leghosszabb útvonala, amelyen eddig alig százan mentek végig, a képek láttán azonban a többieket is megérintheti az élmény.
Rockenbauer Zoltán művészettörténész elmondása szerint édesapját, Rockenbauer Pált gyermekkora óta a földrajzi felfedezések érdekelték. A hatvanas évektől sikerült eljutnia a Déli-sarktól a Góbi-sivatagig a világ számos zugába, nevét mégis elsősorban az Egymillió lépés Magyarországon című sorozat révén ismerik – jegyezte meg.
Burger Barna felidézte: tizenévesen látta először Rockenbauer Pál sorozatát, amely olyannyira „beégett” a tudatába, hogy mindig végig szeretett volna menni a Kéktúra útvonalán. A köteten 2011-ben kezdtek dolgozni az MTSZ-szel, ebből másfél évet tett ki a tervezés, majd másfél évet a Kékkör teljesítése.
„A szakmám révén nagyon sok helyre eljutok, nagyon sok emberrel találkozom, de a túrázás mégis egészen új dimenziót tudott nyitni" – adott számot élményeiről a fotográfus, hozzáfűzve: voltak nehéz pillanatok, amikor úgy érezte, vissza kellene fordulni, de utólag ezek az élmények is felmagasztosultak.
Kőrösi Zoltán író és Burger Barna beszámolója szerint, amikor összeállt a kötet képanyaga, és azt együtt végignézték, miközben a fotográfus elmesélte élményeit, akkor született a szöveg. Kőrösi Zoltán „mondatokká öntötte” az elhangzottakat, s végül közösen csiszolták ki a végleges szöveget – árulták el.