Egyiptom egy eunuch szemével

Újabb egyiptomi történetet mesél el legújabb regényében Wilbur Smith, A hetedik tekercs, A folyó istene, A mágus és A küldetés kötetek szerzője. Főszereplője ezúttal is a bölcs eunuch, Taita.

A Zambiában született Wilbur Smith édesanyjától kapott könyvek hatására már gyerekkorában is író akart lenni, éppen ezért fiatalon újságírónak jelentkezett, apja azonban lebeszélte az írásról és ezért könyvelőnek állt. Az írás iránti vonzalma azonban egyáltalán nem múlt el, sőt olyannyira nem, hogy 1964-ben megjelent első regénye, az Amikor az oroszlán zabál címmel. Ezt követően pedig kiindulva első kötetéből megalkotta a Courtney-sorozatot, mely keretében olyan történetek jelentek meg tőle, mint a Mennydörgés, A bosszú vagy a Harag. 1993-ban pedig elindította újabb szériáját az Egyiptomi-sorozatot, A folyó istene, A hetedig tekercs, A mágus és A küldetés című kötetekkel.
Az afrikai szerző legújabb regénye, A sivatag istene is ebbe a sorba illik, melyben kedvelt hőse, a bölcs eunuch, Taita a főszereplő. Taita, a fáraói ház kegyeltjeként és segítőjeként meséli el az izgalmas történetet. A főhős előbb Mezopotámiával és Krétával szövetséget kötve tárgyalások, majd csaták révén próbálja meg Egyiptomot győzelemre segíteni az országa északi részén uralkodó hikszoszok ellen. Közben diplomáciaként az egyiptomiak a krétai uralkodónak ígérik feleségül Tamósze fáraó két húgát, Losztrisz királynőnek leányait, Tehutit és Bekathát. A két lánnyal Taita indul útnak katonai kísérettel, keresztülvágnak a kalandokkal szegélyezett sivatagon. Mindeközben mindkét lány beleszeret egy-egy katonába, Taita pedig az út során a babiloni istennővel Inanával való nem mindennapi kapcsolat révén saját származásáról is különös dolgokat tud meg. Végül a bölcs eunuchnak választani kell a lányok boldogsága és hazája érdeke között.