Engedékeny társadalom

Szereti az Elemi ösztön, a Flashdance és a Showgirls című filmeket? És tudja, hogy a forgatókönyv tekintetében kinek köszönhetjük ezeket a produkciókat? A helyes válasz: (természetesen) egy magyar szerzőnek, akit Joe Eszterhasnak hívnak. Az író Amerikai rapszódia című regénye a fenti filmeknél is gazdagabb kínos és pikáns részletekben. Fókuszban az amerikai társadalom.

Ki mondta, hogy a politika egy mocskos dolog? Na, mert, hogy igaza volt, már, ami az Egyesült Államokat illeti Bill Clinton elnöksége idején.  Az amerikai társadalom első embere nem kevesebbet tett, mint, hogy letagadta, hogy frivol szexuális viszonyba bonyolódott egy fehér házi gyakornokkal, egy bizonyos Monica Lewinskyval.  Joe Eszterhas ezt az egyszerre kínos és ugyanakkor mégis csak nagyon emberi vonásoktól hemzsegő szituációt, történetet meséli el. A história ugyanakkor ezúttal nem az átlagember, hanem a társadalom vezető rétegeinek szemszögéből kerül bemutatásra.  Abból a látószögből, amit az „engedékeny társadalom” boszorkánykonyhájának is nevezhetünk. A 60-as években fiatal, mára a csúcspolitikusoknak számító úriemberek, úriasszonyok körei a jelen társadalmát építik. Eszterhas erős kritikával piszkál bele a legkényesebb témákba: emberi, erkölcsi értékek, közösségi felelősségtudat és mindezek ellentétje, a felelősség alóli kibúvás, az önös érdekek elsődleges érvényesítése és a média mindenhatósága. Komoly etikai kalandra hívja olvasóit a magyar származású szerző, aki a maga filmgyári tapasztalataival jó tudja, hogy az igazán jó regényeknek, filmeknek mindig van erkölcsi mondanivalója, de mégsem demagóg, vagy szájbarágós.

Az író maga többek között így mesél regényéről: „Ahogy ezt a könyvet írtam – arról a kulturális árnyékbokszról, amely egy elnök (Bill Clinton) képletes meggyilkolását hozta magával –, ráeszméltem, hogy a torzszülött is lázasan körmöl. És vizionál. Ábrándozik. El-elcsöppen. Spekulál. (…)Bill Clinton szerint ugyebár az orális szex nem szex. Talán ez a kis mocsok hivatásos füllentő... vagyis azért agyal ki ezt-azt, hogy igazságokat tárhasson fel? Mi tagadás, abból tartja fenn magát Hollywoodban, hogy profi módra kicifrázza valószerűen ható hazugságait.”