Hard SF még sosem volt ennyire laza

Arthur C. Clarke óta haldoklik a hard science-fiction, a sci-fi azon ága, mely fő és olykor kizárólagos sajátossága, hogy a lehető legreálisabban, az aktuális tudomány állásához, műszaki fejletséghez képest leghűségesebben ábrázolja témáit. Ugyan az elméleti fizikában gyökeredző sci-fik azóta is próbálkoznak meghódítani az olvasókat, több-kevesebb sikerrel, de az átlagembertől már a relativitáselmélet is távol áll, így joggal hiheti a Higgs-bozont a legújabb Marvel-hősnek.

A valódi űrutazás felé tekintő sci-fi is tetszhalott a holdra szállás óta, amit a NASA a hetvenes évektől kezdődő, kisebb-nagyobb megszakításokkal folytatódó marsi, ember nélküli expedíciók, sem tudtak feltámasztani. Ezt az állóvizet látszik felkavarni Andy Weir első kötete, melyet 2012-ben jelentetett meg magánkiadásban, de akkorát durrant, hogy a filmjogok már Ridley Scottnál vannak.
A történet egy hajótörött asztronauta marsi odüsszeiájáról szól, ahol a magára maradt ember csak a találékonyságával képes küzdeni az idegen világ viszontagságaival és a technika, illetve a Mars por- ördögeivel. Az esélytelennek látszó harc feszültségét finom cinizmussal és olykor olcsó vulgarizmussal oldja a Marson felejtett Mark Watney, a küldetés gépésze és egyben botanikusa, mely a hard sci-fiben ritka módon emberivé, sőt szerethetővé teszi a karaktert.
A NASA-val csak ritkán van kommunikációs kapcsolata az űr robinsonnak, de a kötet nem vállalja fel a kizárólagos monodrámai formát. Időnként a NASA média által motivált döntéshozói mechanizmusaiba pillanthatunk bele, vagy a Hermész űrhajó legénységének az otthagyott társuk okozta vívódását kísérhetjük figyelemmel. De olvashatunk érdekes betétet a marsi lakómodult burkoló szénszálas ponyva kálváriájáról a gyártástól a meghibásodásig.
Noha az űrhajóst próbáló balesetek, természeti jelenségek és azok leküzdésének módja külön-külön mind nagyon pontosnak látszanak, sok tárgyi felkészültséget kívánnak meg a szerzőtől, összességében a mennyiségük kicsit komolytalanná teszik a cselekmény realitását. Olykor lehet olyan érzése az olvasónak, hogy egy NASA-válságmenedzsment-akcióterv-gyűjteményt tart a kezében.

Ezzel együtt egy feszes, izgalmas és megdöbbentően igazi történet A marsi, a nagyon közeli jövőből, aminek esélye van a sci-fi szférán kívüli olvasókat is meghódítani.

 

 

 

CÍMKÉK:

Sci-fi