Sámuel

Izgalmas, fordulatos önéletrajzi elbeszélésfűzérrel jelentkezett Sebestyén LászlóAz 1950-es, 1960-as évekre emlékező író tollából, aki a Komárom-Esztergom megyében található Nyergesújfaluban nevelkedett, ezért játszódik Sámuel című regénye a fiktív névvel ellátott Nyergespalotán. 

A Méry Ratio Kiadó többek között így ír a 2024-ben megjelent kötetről: „…szerzőnk is reményteljes folytatásra számíthat, ha a Sámuel című regényében láthatóvá váló írói erényeivel jól gazdálkodik. Úgy látjuk, hogy a debütáns a mesterség fontos eszközeivel fölszerelkezve indult neki a literátori pályának. A Sámuel ugyanis nem a kezdő (vagy a tehetségtelen) ilyen-olyan fogyatékosságokkal terhelt próbálkozása, hanem érett, élvezhető irodalmi alkotás.” 

A regény tartalmi szerkezete, sajátossága, hogy a főhős három élete szerint szól a narratíva. A kiadó ajánlójában – melyet nem minden általa gondozott kötet esetében tesz meg – szívhez szóló elemzéssel fűszerezett. „A Sámuel igazi fejlődésregény, nyilvánvaló önéletrajzi tartalommal. Novellisztikus képek laza szerkezetű szövetébe fonva bontakozik ki az élettörténet, melyben a kis Samuból, a tétova megfigyelőből - sok kalandot, testi - lelki veszélyt átélve, megúszva - tiszta szívű, az igazságért mindig tevőlegesen is kiálló fiatalember formálódik. Az írásmű szerkesztésére való képesség mutatkozik meg abban, hogy a fejlődéstörténet íve jól követhetően megrajzolódik.”

A folytatásban már konkrétumokba is bocsátkoznak: „A szerkesztés képessége nem csupán az egész mű összefüggésrendszerének a megteremtésében működött jól. Az egyes képek megkomponálása is erről az erényről tesz bizonyságot. Példaként említhetjük a Kofahajó című fejezetet - a kötet egyik csúcspontját - melyben a szerző egy alapvetően leíró részbe - a titokzatos emberpár megjelenítésével - „beleszerkeszti” a feszültséget a nyugodt utazás történetébe. Szerkesztési remeklés a Hendi bácsi adománya című kép rövidre fogottságával, a szereplők szófukarságával.”

Végül így összegzi a kiadói ajánló a könyvet és szerzője habitusát: „Sebestyén László kiemelendő írói erényének tartjuk az őszinteséget, a néha kíméletlen igazmondást. Itt nem a főhős, Sámuel igazság melletti következetes és őszinte kiállására gondolunk, melynek mintája - nyilvánvalóan - a szerző „sajátélményű” harca a mindenkori igazságért, hanem az alkotó kendőzetlen bírálatára, amellyel saját magát és az őt, a személyiségét létrehozó környezetét illeti.”