20 darab arannyal díjazták Arany főművét

Arany János főművének is mondható Toldi különleges kiadását kínáljuk olvasóinknak. A Méry Ratio kiadó által gondozott kötet azzal válik tündöklően egyedi kiadvánnyá, hogy azt Jankovics Marcell rajzaival illusztrálták.

A kötet borítója /kép forrása/

A Toldi megírásának előzményéhez tartozik, hogy azt Arany János a Kisfaludy Társaság egy pályázatára adta be. A pályázat szövege így szólt: „Készíttessék költői beszély, versben, melynek hőse valamelyt, a nép ajakin élő történeti személy, például: Mátyás király, Toldi Miklós, Kádár vitéz stb. A forma és a szellem pedig népies legyen. Beküldés határnapja: 1846. november 26. Jutalma 15 db arany.” A folytatás ismert: Arany János nemcsak egyértelmű győztese lett a pályázatnak, de a kiírók azzal hódoltak páratlan tehetsége eme gyümölcse láttán, hogy a meghirdetett 15 helyett 20 „darab” arannyal jutalmazták az azonos nevű szerzőt. Ahogy a netlexikonban olvasható, „Egyszerre ünnepelt költő lett, és jeles írók figyelme fordult feléje.” Petőfi volt az egyik első, aki üdvözlésére sietett, és ismeretlenül is levélben köszöntötte őt. Szilágyi István találóan azt írta Aranynak, hogy a „Toldinak nagy máj adatik”. S ahogy ma is tapasztalja a közönség, a sikeres regények, filmek később sorozatokká, sagak-ká válnak, Arany János látva a Toldi népszerűségét szintén eszerint járt el, 1847-ben megírta a Toldi estéje, majd 1879-ben a Toldi szerelem is napvilágot látott.

A Méry Ratio változata kivételesen szép formátum, melyben a világhíres grafikusművész, rajzfilmrendező Jankovics Marcell által készített illusztrációk láthatók, jócskán felerősítve az amúgy sem halovány históriát. A kiadó magát a híres illusztrátort kérte fel, hogy kínálja a kötetet a cég honlapján. Jankovics így ír: „Arany Toldiját sokan illusztrálták, de arany Toldit még senki sem. Az arany a mesehős, a naphérosz színe. Ez illik a magyar Héraklészhez, vagy, ha jobban tetszik, Herkculeshez. Toldi Miklós nem suttyó falusi legényke lenne? Hát az olyan mesehősök, mint a Világhírű Kis Miklós, Aranyhajú Kis Miklós, Erős Jankó, a finn Kullervo micsodák?” A János vitéz, a Fehérlófia és Az ember tragédiájának alkotója a folytatásban így fogalmazott: „Parasztlegények, egyszersmind naphéroszok. Arany János sokat tudott erről, tessék csak figyelmesen olvasni remekművét. Vajon miért tagolta épp 12 énekre a hónapok száma szerint? Mitől emberfeletti erejű ez a kis legény, akinek "még legénytoll sem pelyhedzik az állán"? Puszta kézzel dönti földre a megvadult bikát, akár a táltosok. Miért szorul bele annyi düh, amennyi csak a pusztító Napba? És annyi igazságérzet, mint a mindent látó napistenekbe? Hogy képes egy ültő helyében annyi húst magába tömni, annyi bort ledönteni a torkán, amennyit a görög Héraklész vagy a Nagyevő szokott?”

Maradva még a rajzolónál, jegyezzük meg, a kötetben látható rajzok a 2022-ben megjelent Toldi című egészestés filmből származó részletek, illetve a filmben láthatókkal erősen azonosak. Bátran állítom, hogy a kettő együtt, illetve egymást kiegészítve ad igazán teljes művészeti élményt, a könyv Jankovics illusztrálásával és az Arany művét feldolgozó film fantasztikus és lenyűgöző képsoraival.