Egy barokk bútorzattal védett kiskönyvtár históriája
Reményeink szerint számos olvasónknak okoztunk már közel elégséges örömet történelmi magyar könyvtárakat bemutató sorozatunkkal, melynek legújabb állomása a zirci ciszterci apátság, azon belül is a könyvtárnak helyet adó, tavaly felújított Barokk-terem.
Antik belső modern adottságokkal
Szép aktualitása mostani cikkünknek, hogy kereken egy éve számolt be honlapján a fenntartóként működő Országos Széchenyi Könyvtár, hogy befejeződött a zirci ciszterci apátságban található Barokk-terme. A Ciszterci Műemlékkönyvtár a rekonstrukciónak köszönhetően nemcsak a létesítmény terei újultak meg, de a barokk bútorzat is, illetve az új kialakítás reprezentatív, klimatizált helyiséggé varázsolt a termeket, ahol konferenciák, kiállítások, művészeti rendezvények, de akár esküvők is megtarthatók.
A régi kort idéző belső igazi 21. századi adottságokkal bővült, így például informatikai rendszerrel, melynek révén a múzeumi funkció is erősödött, az intézményben az infópultok és a fotópont lehetővé teszik a látogatók modern kiszolgálását.
Figyelmes olvasóink számára bizonyára feltűnik majd, hogy a most bemutatott intézmény históriája szinte teljesen megegyezik a sorozatunk első fejezetében előtárt zirci Reguly Antal Műemlékkönyvtár történetével, ami azért is lehetséges, mert ugyanarról a helyről van szó, csak ezúttal egy azon belüli másik könyvtárról ejtünk szót.
Megújulás
Maga az apátság, ahol a könyvtár található, egy valóban lenyűgöző épületegyüttes, mely III. Béla királytól kapott letelepedési engedély alapján létrejött francia eredetű szerzetesrend otthona lett. Az egykori monostor, az 1182-es alapítástól a török korszakig élte első virágkorát, de a török uralom, illetve harcok idején a monostor és a benne lévő könyvtár teljesen elpusztult.
A megújulásig, újraindulásig egészen az 1700-as évek elejéig kellett várni, akkor a sziléziai Heinrichau-ból érkezett szerzetesek újrateremtették a zirci bibliotékát. A Barokk-teremig való eljutás már a komplexumhoz vezető úton megtörténik, hiszen a kéttornyú templom ugyancsak ebben az építészeti stílusban épült. A terem lenyűgöző része a bútorzat, mely már 1750-ben szolgálta az ide betérőket. Ezekben tartották az egykori szerzetesek azt a közel négyezer darabból álló könyvkészletet, melyet Franciaországból hoztak magukkal.
Kedves történeti epizód kötődik a könyvtárhoz, mely arról szól, hogy az eredetileg szemlélődő életmódot folytató szerzetesek a 19. században már a tanítás szolgálatát is bevállalták, mely új funkcióban az egyre bővülő könyvtárnak bizonyára nagy szerepe volt.
Rengeteg relikvia
A Barokk-teremben jelenleg mintegy kétezer kötet található. A bútorzat, melyekben a könyveket tartják, egyfajta védelmet is ad a kódexeknek, kéziratoknak a megfelelő hőmérséklet, páratartalom, fényviszonyok tekintetében.
Itt olyan könyvritkaságok találhatók, mint többek között egy 1470-ből származó nyomtatvány, Szent Ambrus keresztény erkölcstani szövege, illetve a ritkaságnak számító, Forray Iván gróf által a 19. század első felében lejegyzett útinapló, továbbá Hartmann Schedel 1493-as keltezésű nürnbergi krónikája, Petrarca 1491–92-es velencei kiadású, olasz nyelvű verseskötete, Werbőczy István híres Tripartitumának 1571-es kiadása és David Dietrich Flora universalis című, negyvenhét kötetes növényhatározója.
Egypercesek
Elhunyt Nemere István író, műfordító
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Egy kicsit késtem…
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Női sorsvallomások egy csokorban
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból