2000 éves könyv kerül a bestsellerlistákra
Suetonius római író valóban élvezetes könyve, A caesarok élete felkerült az angol könyves toplistákra azután, hogy az antik Róma egy jelentős internetes közösség érdeklődésének középpontjába került. A kíváncsiság az egyik legszórakoztatóbb ókori könyv eladási adatait is feltornázta. Pedig csak egy egyszerű kérdés szaladt végig a közösségi oldalakon: vajon a férfiak milyen gyakran gondolnak a római birodalomra…

Tizenkét császár botrányos élete
A szexbotrányok és politikai kudarcok nemcsak a modern politikust sújtják. A második század elején Caius Suetonius Tranquillus levéltáros és életrajzíró a Krisztus utáni második század elején, Hadrianus uralkodása alatt remek kötetben foglalta össze az első római császárok életét. A De vita Caesarum 12 életrajzot tartalmaz, amelyek Julius Caesar és az első 11 római császár uralmát fedik le. A Moly internetes fórumon a kötet egyik olvasója így lelkendezik: „Suetonius korabeli Story-magazinja bepillantást enged Róma császárainak legbensőbb ügyeibe is. A bemutatott tizenkét férfiú egytől-egyig nagy hatású egyéniségek voltak, és személyiségüket, szokásaikat tekintve meglehetősen különbözőek. Részletekbe menően mesél nekünk ezekről Suetonius, és természetesen közös pontjukhoz, a hatalomhoz és a császári családfához való viszonyukról is. Elöljáróban annyit mondanék csak: amit eddig Nero rémuralmáról és őrült tetteiről hallottál, az mind smafu…”
Nos, a magyar olvasó élménye pontosan tükrözi a britek tapasztalatait. A közelmúltban új fordításban megjelent ókori munka szédületes karriert futott be Angliában.

Nyugat öröksége
A híres könyvből a The Rest Is History podcast társműsorvezetője, Tom Holland készített új angol fordítást és az új kiadás óriási sikert ért el a könyvesboltokban: a kötet felkerült Sunday Times keménykötésű ismeretterjesztő bestsellerlistájára.
A könyvet gondozó Penguin Classics kiadó emberei maguk is megdöbbentek az eredményen. Nyilatkozatuk szerint Suetonius könyve az első keménykötésű ismeretterjesztő klasszikusuk, amely felkerült a listára. Holland, a fordító a slágerlistákra való felkerülésének hallatán elmondta: „Örülök Suetoniusnak. Remek dolog, hogy ez a fiú két évezred után képes felkerülni a bestseller-listára”. Ugyanakkor azt is megpróbálta megfejteni, mi okozhatja a sikert. Szerint Róma mindig is az az ősi civilizáció volt, amely Nagy-Britanniában és Nyugaton a leginkább érdekelte az embereket, részben azért, mert a Nyugat is a Római Birodalom része volt. „Talán közelebb érezzük magunkat a rómaiakhoz, mint az egyiptomiakhoz vagy az asszírokhoz” — fogalmazott a fordító. „Másrészt azért is, mert a hatalomról alkotott felfogásunk inkább Rómából származik, mint bárhol máshol. Az Egyesült Államok köztársasági rendszerét az ókori Róma mintájára alakították ki. De a Római Köztársaság autokráciává vált, és így Amerikában mindig is létezett egyfajta szorongás, hogy a republikánus kormányrendszer autokráciává válhat, és azt hiszem, jelenleg ez a szorongás különösen szembetűnő” — elmélkedett a brit podcaster.

Ha lettek volna ókori bestseller-listák…
Holland szerint a The Rest Is History elérése segítette a könyv eladásait. A podcast négy epizódot adott ki a Suetoniusról, amelyeket 17,5 millióan töltötték le. Ugyanakkor Suetonius A cézárok élete mindenféle körülménytől függetlenül is érdekes, olvasmányos kötet. Időtlen érték. „Azt hiszem, hogy mindig is népszerű volt. Tele van botrányokkal és rendkívüli részletekkel, de pszichológiailag is nagyon ügyes. Olyan tulajdonságokkal rendelkezik, mint egy nagyon durva pletyka-gyűjtemény" – értékelte a kötetet Holland.
„Ha lettek volna bestseller-listák a második századi Rómában, Suetonius A cézárok élete kétségtelenül ott lett volna” – tette hozzá a Guardian szerint Stuart Proffitt, a Penguin Press kiadói igazgatója.
Egypercesek

Sütő András szobrának felállítását ígéri a marosvásárhelyi önkormányzat
A fiatalok többet olvasnak, mint az idősebbek
Ma este az 1938-as Pillanatnyi pénzzavar című Rejtő-filmet is láthatjuk